Sınav öncesi nelere dikkat edilmeli

Sınav öncesi moral ve motivasyon sağlamak sabırlı bir duruş gerektiriyor. Sınava kadar belirli bir düzen içerisinde hareket edilmeli ve çalışma temposu korunmalı.

Son hazırlıklarını yapan adaylar için sınava hazırlık ve strateji belirlemek çok önemli. Ancak ondan da önemli olan moral-motivasyonu üst seviyeye çıkararak sınavda kaygıyı en aza indirmek.

Yapılan araştırmalar sınav zamanı yaklaştıkça sınav kaygısında artışın arttığını gösteriyor. Adayların sınav öncesi tempoyu ayarlayıp hayatını düzene sokması, sınavdaki başarıyı arttıran etkenlerin başında geliyor. Bu sebeple çalışma düzenini ve motivasyonunu bozan hareketlerden kaçınmak önemli.

TEMPONUZU KORUYUN 

Kalan zamanı verimli değerlendiren ve kaygısını kontrol altına alan adayların sınavda avantajlı olacağını belirten Eğitim Uzmanı Faruk Ardıç, “Adaylar bu döneme kadar olan zaman dilimine belki yavaş belki hızlı belli bir tempo ile geldi. Yorulma ve sıkılmaya bağlı olarak çalışma heyecanını yitirenler de olabilir. Ancak son döneme girdiğimiz için temponun biraz daha arttırılması gerekiyor. Adaylar hedeflerini tekrar gözden geçirmeli ve yeniden hayallerine odaklanmalı” diyor.

SINAVA KADAR DÜZEN İÇİNDE HAREKET EDİN

ADAYLAR SINAVA KADAR NELERE DİKKAT ETMELİ?

Tekrarlar: 

Unutkanlığın en iyi ilacı olduğu için hem konu hem de soru tekrarlarına devam etmeli. Konu eksiğiniz yoksa her konudan birer test çözerek genel bir tekrar yapabilirsiniz.

Çalışma süresi: 

Sınava az bir zaman kaldı. Haliyle kendinize ayırdığınız zamanı azaltın. Belli bir süre sonra derse ağırlık vermek zorunda kalmayacaksınız.

Havalara dikkat: 

Havalar ısınmaya başladı. Bu dönemde insanda ders çalışma isteği azalır. Havaların oyununa gelmeden çalışma programımıza sıkı sıkıya sarılalım.

Arkadaşlıklara dikkat: 

Sınava yakın dönemde yaşanan bıkkınlık sebebiyle arkadaş ortamları değişebiliyor. Unutmayın arkadaşların en iyisi sizi hedeflerinize ulaşma konusunda teşvik edenlerdir. Sınavla ilgili sizi olumsuz etkileyen ve moralinizi bozan ortamlardan uzak durun.

Deneme sınavlarına dikkat: 

Deneme sınavları Sınav için strateji kazanmanızı sağlar. Nitelikli yayınevlerinin denemelerini çözmeye devam edin. Deneme sonrası yapamadığınız soruların çözümlerine ulaşmayı unutmayın.

Sınav kaygısına dikkat: 

Sınav yaklaştıkça sınav kaygısında artış olur. Bu konuda kendinizi dinleyin. Sizde de kaygı yaratacak konular varsa çözüm yolları arayın.