Sevmek ve sevilmek aşırı güzel bir his. Birbirini seven insanlar iyi anlaşsalar da bazen tartışmalar da kaçınılmaz oluyor. halbuki ki, iyi temas, hiç anlaşmazlığa düşülmeyen değil anlaşmazlıkların en müsait biçimde çözümlendiği ilişkidir. Peki, ilişkilerde azami görülen kavga nedenleri nelerdir? Bunları sizin için yedi başlıkta toparlamaya çalıştık.

KISKANÇLIK
ilişkilerde en çok görülen kavga nedenlerinden birisidir. çiftlerden birinin diğerini kıskanması sık sık anlaşmazlıklara hatta kavgalar sebep olabilmekte. Elbette seven insanların birbirini kıskanması doğaldır. lakin bu sevdiğiniz kişinin hayatını agu edecek boyutlara ulaşırsa kavga da kaçınılmaz olacaktır. Böyle pozisyonlarda karşınızdakinin sevdiğiniz şahıs olduğunu aklınıza getirmeniz daha makul davranmanızı sağlayacaktır.

KIRICI OLAN ELEŞTİRİLER
Birbirini seven kişiler elbette birbirlerini eleştirme hakkına da sahiptir. lakin eleştiri yapıcı olursa faydalı bir araçtır ters takdirde karşınızdaki kişinin size olan sevgisinin azalmasına sebep oluyorsunuz.

İLETİŞİMSİZLİK
Birbirini seven bireyler arasında iletişim aşırı önemli bir konu. ilişkide çiftler arasındaki iletişim kopmaya başladığı anda kavgalar da kaçınılmaz hale gelmektedir. Yapılması gereken, ilişkide uygulanan duygusal ve fiziksel iletişim kanallarını daima açık tutmaktır.

SORUMLULUKLAR
Kadın – erkek ilişkilerinde ve ya evliliklerde, her insanın üzerine düşen sorumluluklar bulunmaktadır. ilişkide çiftlerden birisi yahut her ikisi sorumluluklarını yerine getirmezlerse, bu kavga etmek için müsait bir gerekçe oluşturur. Yapılması gereken ilişkide, hepimizin üstüne düşen ve müşterek sorumlulukları kesin olarak belirlemek ve bunları tam şekilde yerine getirmektir.

BEKLENTiLER
İlişki başladığı ilk andan itibaren çiftler birbirini tanımaya ve tanıdıkça karşısındakinden bazı beklentiler oluşturmaya başlar. Beklentilerin karşılanmaması durumunda ise ilişkide kavgalar görülmekte. Bu konu hakkında yapılması gereken şey karşınızdakinden asla karşılayamayacağı ütopik beklentiler içine girmemenizdir.

ÜÇÜNCÜ KİŞİLER
İlişkilerde kavgaların sebeplerinden çoğu da üçüncü kişilerle olan ilişkilerdir. Birbirini seven insanlar için, mühim olan kendilerinin düşündükleri ve söyledikleridir. hısım, arkadaş vb. bu gibi üçüncü insanların temas içerisinde etkin olmaları çiftler arasında kavga çıkmasına sebep olacaktır.

CiNSELLiK
Birlikteliklerde çiftlerin birbirleriyle cinsel açıdan da ahenk arasında olmaları zorunludur. Cinsel yaşantıdaki sorunlar ilişkilerde kavga sebebi olabilmektedir. beraber çözülemiyorsa, profesyonel kişilerden yardım almak doğru bir tutum olacaktır.