Çocuklarda tuvalet eğitimi çok önemlidir. Bu yüzden anne ve babalara büyük iş düşmektedir. Tuvalet eğitimi konusunda çocukların asla zorlanmaması gerekir. Çocuklara tuvalet eğitimi kaç yaşında ve nasıl verilmelidir konusu her anne babanın merak ettiği ve kurallarına uygun şekilde yapılması çok önemlidir.

Anne ve babalar tuvalet eğitiminde nelere dikkat etmelidir?

Anne ve babalar çocuklarına tuvalet eğitimi verirken hangi zaman dilimlerinde tuvaletlerini yaptıklarını takip etmelidir. Yapacakları bu takip tuvalet eğitimi verirken anne ve babaların oldukça işine yaramaktadır. Her çocuk büyük ve küçük tuvaletini kontrol etmede farklılık gösterir. Kimi çocukta idrar kontrolü erken olurken kimi çocukta büyük tuvaletini söyleme çok daha önce başlayabilir. Yaklaşık olarak 18 ay ve 3 yaş arası çocuklar tuvalet eğitimi için hazır olabilirler. Gündüz idrar kontrolü sağlanan çocuklarda gece idrar kontrolü de sağlanmış olur. Gece idrarın kontrolü 4 yaşına kadar uzayabilir.

Çocukların tuvalet eğitimi sırasında en önemli şey en uygun zamanı seçmektir. Çocukları tatil öncesi dönemde tuvalet eğitimine alıştırmak güç bir olaydır. Çoğu zaman evin kalabalık olması çocuğun tuvalet eğitimine odaklanmasını engelleyebilir. Eğer çocuğun bir kardeşi olacaksa çocuk kendini yalnız hissederek terk edilmişlik hissine kapılabilir. Bu durum tuvalet eğitimi için odaklanmasını zorlaştırabilir.

Tuvalet eğitimi nasıl verilmelidir?

Tuvalet eğitiminde çocuğunuzu gözlemlemek çok önemlidir. Tuvalet eğitimi vereceğiniz oturağın seçimini beraberce yapmanız ilk aşamadır. Hatta nereye konacağına bile beraber karar verebilirsiniz. Nerede isterse oturabileceği türdeki oturaklar ile çocuğunuz daha rahat edecektir. Oturağa ısrarlı ve baskıcı şekilde oturtmak ters tepebilir. İstemiyorsa bu konuda ısrar edilmemelidir. Tuvalet eğitimi sırasında çocuğunuz altını kirletirse bu konuda kızgın olunmamalı, çocuğun cesaretinin kırılmaması için çocuğu teşvik etmeli ve desteklenmelidir. Tuvalet sonrasındaki atıklar çocuklar beraber dökülebilir. Eğer tuvalet üzeri aparat kullanılıyorsa çocuk indikten sonra sifon çocuğa çektirilerek arkasından el sallaması çocuğa eğlenceli gelebilir. Genelde tuvalet eğitimi için yaz ayları düşünülürken aslında en önemli kriter, çocuğun kendini hazır hissettiği zamandır. Yani çocuk tuvalet eğitimi bu konuda kendini hazır hissettiği anda başlatılmalıdır.

Tuvalet eğitimi sabır ve zaman gerektiren bir süredir. Bu sürede anne ve baba çok sabırlı olmalı, çocuğa karşı sert davranmamak, ısrarcı davranışlarda bulunmamak gerekir.