Boşanmaların en önemli gerekçeleri ise eşlerin birbirine olan tahammülsüzlüğü. Bu durum ilişkilerin zaman içinde zedelendiğinin göstergesi. Peki evlilikleri bu denli yıpratan süreçleri ortadan kaldırmak mümkün mü? Tamamen ortadan kaldırılamasa da, evliliğinizi daha kaliteli yaşamanız mümkün. İşte birkaç öneri.

1- Kendinizi Tanıyın

Kendi benliğinizi, hoşlandığınız ve hoşlanmadığınız özelliklerinizi bilin. Kendinizi tanırsanız, eşinizi de daha doğru yönlendirebilir ve daha sağlıklı iletişim kurabilirsiniz.

2- Rutin İşlerin Dışına Çıkın

Evlilikler zaman içinde durağanlaşabilmektedir. Bunun en önemli sebebi ise ilişkideki heyecan durumunun ortadan kalkmasıdır. Bir türlü bitmeyen dünya işlerinin, evliliğinizdeki heyecanı yok etmesine izin vermeyin.

3- Kendinizi Sevin

Kendini sevmek , şişkin ve narsist bir egoya dönüşmedikçe, insanlarla daha doğru ilişkiler kurmamızı sağlar. Sevgi, kendimizi ve başkalarını olduğu haliyle kabul etmeyi gerektirir. Evliliğinizin sağlıklı işleyişi için bu sırrı gözden kaçırmayın.

4- Eşinize Onu Sevdiğini Söyleyin

Eşinizin sizin onu sevdiğinizi muhakkak ki biliyor. Ancak zaman zaman sevdiğini söylemek ve sevildiğini duymak, sihirli bir değnek gibi ilişkinize muazzam dokunuşlar yapabilir. Eşinize onu sevdiğinizi söylemekten çekinmeyin.

5- Olaylara İyi Tarafından Bakın

Hayat üzerinde yol alırken, mutluluklar kadar mutsuzluklar, problemler de karşınıza çıkabilir. Yaşanan problemlerin sorun tarafında değil, çözüm tarafında durun. Olumsuzluklara odaklanmak, problemlerin çözülmesine yetmeyeceği gibi ilişkinizi de zorlayacaktır.

6- Yargılayıcı ve Suçlayıcı Bir Tavır Takınmayın

Eşiniz her zaman doğru olanı yapmayabilir. Belki de bu durum size göre doğru olmayabilir. Her ne olursa olsun eşinizi yargılamanız, onu suçlamanız iletişiminizi olumsuz yönde etkileyecektir. Sorunlar ortaya çıktığında savunmacı veya suçlayıcı olmak işi daha da zorlaştırmaktan öteye geçmeyecektir.

7- Şeffaf Olun

Sorunlarınızı, duygularınızı anlatmak konusunda eşinize karşı şeffaf olun. İlişkilerdeki en temel problemlerden biri karşımızdakine kendimizi kapatmaktan dolayı ortaya çıkan yanlış anlaşılmalardır. Bu yanlış anlaşılmalar zaman içinde birikir ve evliliğiniz için0 yok edici bir etki yaratabilir. Eşinize karşı şeffaf ve açık olun.

8- Eğlenin

Eşiniz aynı zamanda hayatınızdaki en iyi arkadaşınız. Eşinizle yaptığınız etkinliklerde eğlencenin, mizahın ve gülmenin evliliğinizi güçlendiren etkisinden her zaman faydalanın. Asık suratla değil, ne yaparsanız yapın, aşkla yapın.

9- Bağışlayıcı Olun

Hatalar bazen küçük, bazense büyük olabilir. Hatanın ne olduğunu, neden olduğunu anlamaya çalışın. Anlamak bizi dinginleştirir ve kalbimizi yumuşatır. Hataları affedici olun. Bu, hataları yok etmenin en naif yolu olacaktır.

10- Eşinizin Kendisine Zaman Ayırmasına İzin Verin

Sizin de, eşinizin de kendinize ait özel zamanları olmalı. Bu kişisel zamanlar, ilişkinizi daha konforlu yaşamanızı sağlayacaktır.

11- Eşinize Saygı Duyun

Kimine göre sevgi daha önceliklidir, kimine göre ise bir evlilikte saygı önplanda olmalıdır. İşin doğrusu ise şudur: bir evlilikte her ikisi de olmak zorunda! O nedenle karşınızdaki kişiye bir birey olarak saygı göstermelisiniz.

12- Ona Küçük Sürprizler Yapın

Bu klişe ifade her ne kadar klişe de olsa her zaman işe yarar. Küçük sürprizler, eşinize değer verdiğinizin fiiliyata dönmüş halidir. Mesela, eşinizin en sevdiği yemeği yapmak, küçük bir hediye almak gibi minik dokunuşlar, evliliğinize büyük güzellikler katacaktır.

 

Okan Bal
Uzman Psikolojik Danışman ve Aile Terapisti

Sorunlarınızın Daha Sağlıklı Çözümü İçin
“Online Terapi” Randevusu Alabilirsiniz.

onlineterapim-randevual