1- Gelir ve giderinizle ilgili detaylı bir bütçe hazırlayın. En önemli sorulardan birini en başta sorun “Nasıl bir bütçeye sahip olacağız?”

2- Bütçenizin daha en baştan sarsılmaması için iş bölümü yapın. Periyodik harcamalarda “Kim, nereye, hangi harcamayı yapacak?”

3- Kıyafetler, tatiller, haftalık aktiviteler… Aylık ve yıllık şeklinde hesaplayın, “Nereye, ne kadar harcayacağız?”

4- Bir ayda, bir yılda, 5 yılda ne kadar kazanmış olacaksınız “Ne kadar birikim yapabiliriz?”
Çünkü evlenince göreceksiniz ki, para önemli değil diye düşünürken, bir bakmışsınız herşey oluvermiş. Planlı olmanın zararını görmezsiniz.

5- Ev işleri konusunda organize olun. İkiniz de çalışıyıyorsanız kim ne ile ilgilenecek iş bölümü yapın.

6- İşten çıkarılma, ayrılma ve sonrasında kolayca iş bulamama ya da çalışmak istememe gibi durumlarda “Birimizden biri çalışmıyorken nasıl bir durumla karşılaşırız, her şey yolunda gider mi?” Her ihtimali baştan görün.

7- Yakın arkadaşlarınızdan peş peşe gelen davetler, ardı arkası kesilmeyen doğum günü kutlamaları, bütçenizi aşan tatil önerileri… “Bu etkinlikler beni ne kadar ilgilendiriyor?” sorusunu cevaplayın.

8- “Cinsel yaşamımızdaki sıklık kavramı ikimiz içinde aynı olacak mı?” sorusu. Az, çok… Gecede bir, haftada bir, ayda bir, yılda bir…?

9- “Birlikte ne yiyeceğiz?” Mutfak, her evlilikte olduğu gibi sizinkinde de önemli. Hangi eti yiyor, hangisini yemiyorsunuz? Hangi sebzelerden nefret ediyor, hangilerini çok seviyorsunuz? Mutfak alışverişinizi kim, neye göre yapıyor?

10- “Alışkanlıklarımız rahatsız edecek mi?” Biriniz sigara ya da alkol kullanıyor, diğeriniz kullanmıyorsa, bu durum sorun yaratacak mı?

11- Ailelerinize hangi uzaklıkta oturacaksınız? “Ailelerimizi hangi sıklıkta ziyaret edeceğiz?” Bunun planını da yapmalısınız.

12- Çocuk sahibi olmak istiyor muyuz? Öyleyse, ne zaman? Kaç çocuk?”

13- “Çocuk sahibi olmak, şimdiki yaşamımızı ne kadar değiştirecek?” sorusunu yanıtlayın ki, büyük bir sürprizle karşılaşmayın. İş ve ev sorumlulukları yanında, çocuğunuza ne kadar zaman ayırabileceksiniz? Aynı zamanda ev idaresiyle ilgili planınızı tekrar programlamak zorunda kalacaksınız, unutmayın.

 

Okan Bal
Uzman Psikolojik Danışman ve Aile Terapisti

Sorunlarınızın Daha Sağlıklı Çözümü İçin
“Online Terapi” Randevusu Alabilirsiniz.

onlineterapim-randevual