1- Her Gün Kitap Okuyun

Kitaplar bilgi deposudur. Ne kadar kitap okursanız bilgeliğiniz o kadar artar. İlgi alanlarınıza uyan kitaplar okumaya çalışın.

2- Yeni Bir Dil Öğrenin

Kendi anadilinizinden farklı bir dil öğrenin. Yeni bir dil ve dille birlikte kültürü öğrenmek oldukça zihin açıcı bir değişimdir.

3- Yeni Bir Hobi Edinin

Şu anki hobilerinizden farklı bir hobi edinin. Öğrenebileceğiniz yeni bir spor dalı? Yeni hobiniz bir şeyler yaratmakla ilgili olabilir. Yeni bir hobi edinmek sizi duygusal, zihinsel ve ruhsal açıdan geliştirir.

4- Kurslara Katılın

Kurslar yeni bilgilere erişmek ve yetenek elde etmek için harika bir yöntemdir. Uzun süreli bir kurs olmak zorunda değil, seminerler ve atölyeler de aynı amaca hizmet eder.

5- İlham Alabileceğiniz Bir Alan Tasarlayın

Çevreniz modunuzun üzerinde büyük etkilere sahiptir. İlham veren bir çevreniz olursa her gün ilhamlı olursunuz! Büyük bir proje düşünün ve odanızı değiştirmeye çalışın.

6- Korkularınızın Üstesinden Gelin

Hepimizin korkuları vardır. Toplum önünde konuşma korkusu, risk korkusu, ihtimaller korkusu… Korkular olduğumuz yerde saymamızı ve gelişmemizi engeller. Ancak şunu unutmayın ki korkularınız neyi geliştirmeniz gerektiğini gösterir. Dolayısıyla aynı zamanda bir pusula görevi görürler.

7- Yeteneklerinizi Geliştirin

Sahip olduğunuz yetenekleri geliştirin. Bu resim yapmak da olabilir yazı yazmak da. Fotoğraf çekmek de olabilir yemek yapmak da.

Kendinizi Geliştirmenin 12 Pratik Yolu

8- Erken Uyanın

Erken uyanmanın (sabah 5-6 gibi) kişiyi üretken kıldığı ve yaşam kalitesini arttırdığı konusunda birçok yazar ortak görüştedir.

9- Haftalık Egzersiz Rutini Hazırlayın

Daha iyi bir siz daha iyi bir vücuda sahip olmalıdır. Spor salonlarında vücut geliştirme gibi ağır sporlardan tutun yüzme, yürüyüş gibi daha hafif egzersizlerle de uğraşabilirsiniz.

10- Rahatlıktan Uzaklaşın

Gerçek gelişme emek ve terle elde edilir. Sürekli rahat içinde olmak gelişmemizi engeller. Rutininizi değiştirin. Farklı şeyler yapın. Yeni insanlarla tanışıp, yeni yerler görün.

11- Yarışacak Birini Seçin

Mücadele en iyi gelişme yollarından biridir. Biriyle bir konuda(para biriktirme, kilo verme vs.) sürekli yarış halinde olun ve kimin ilk olarak hedefine varacağı konusunda mücadele edin. Sonunda iki taraf da bu mücadeleden oldukça etkilenecektir.

12- Kötü Bir Alışkanlığınızı Bırakın

Kaybedemediğiniz kötü bir alışkanlığınız var mı? Çok uyumak, sigara içmek, aşırı alkol tüketimi, çok yemek vs… Psikolojik danışmanlıklardan gerekirse yardım alarak bu alışkanlığınızı terk etmek için gayret gösterin.

 

Okan Bal
Uzman Psikolojik Danışman ve Aile Terapisti

Sorunlarınızın Daha Sağlıklı Çözümü İçin
“Online Terapi” Randevusu Alabilirsiniz.

onlineterapim-randevual