Depresyon hepimizin hayatının belli dönemlerinde başımızdan geçen ruhsal sorunların başında gelir. Depresyon yaşanmasında çeşitli sebepler rol oynarken kimi zaman içerisinden çıkılmaz bir hale gelerek hayat kalitesini ve çevrede bulunan ilişkileri olumsuz etkilemektedir.

  • Depresyonla baş etme yöntemleri arasında en başta Psikolojik tedavi almak gelmektedir. Uzun süreli ve geçmek bilmeyen bir depresyon sürecinin içerisindeyseniz acilen bir uzmandan yardı almanız gerekmektedir.
  • Günü birlik bir depresyon yaşıyorsanız bir süreliğine deolsa bulunduğunuz ortamı terk edin.Yalnız kalın ve başınızı dinletin. Mümkünse açık havaya çıkmaya özen gösterin.
  • Sevdiğiniz hobilerle ilgilenmeye sevdiğiniz kişilerle sohbet etmeye çalışın. Bu şekilde kısa süren depresyon durumlarından kurtulmuş olabilirsiniz.
  • Hayatınızdan sinirinizi bozan kişileri çıkarmayı sakın ihmal etmeyin.
  • Bütçeniz doğrultusunda bir süreliğine tatile çıkı. Yeni yerler görmek size iyi gelecektir.

Farklı iş alanlarına yönelin. Uzun zamandır çalıştığınız işinizden sıkıldıysanız ve ayaklarınız her sabah geri geri geliyorsa. Kendinize iyilik yaparak depresyona sebep olan işinizin dışında farklı para kazanma yollarını arayın.

 

 

Okan Bal
Uzman Psikolojik Danışman ve Aile Terapisti
Eğitim ve Öğrenci Danışmanı

Sorunlarınızın Daha Sağlıklı Çözümü İçin
“Online Terapi” Randevusu Alabilirsiniz.

onlineterapim-randevual