“ANNE BABALIK İÇİN EĞİTİM ALMIYORUZ”

Anne ve babaların meslek sahibi olabilmek için yıllarca çabalayıp eğitim alıyorlar, ebeveyn olmak için ise hiçbir eğitim alınmıyor daha çok kulaktan duyma veya anne babadan gördükleri kadar. Bir makineyi ya da işi bozunca onu tamir etme şansımız oluyor. Ancak bir insanı bozduğumuzda onu kolay kolay tamir edemiyoruz.

“DOĞRU DAVRAN, YAPTIRIM UYGULA”

Annelerin, babaların ve öğretmenlerin çocuklara sürekli nasihat etmekle doğru davranışı uygulayamıyorlar. Çocuklarda görsel zeka ön plandadır. Bu nedenle anne ve babaların doğru davranışı yapmaları gerekiyor. Çocuklar anne ve babalarının aynası gibidir. Çocuklarında davranış bozukluğu olan anne ve babalar hatayı kendilerinde aramalı.

“ÇOCUĞA CEZA YERİNE MOLA VERİN”

Çocuk yetiştirmede ceza vermek yerine anne ve babanın sinirlenmeden çocuğa davranışının sonucunu seçtirmesi gerekiyor. Kardeşiyle sürekli kavga eden ve kardeşine vuran bir çocuğa siz bir müddet mola uygulamalısınız. Kardeşinden uzaklaştırıp mağdur olan kardeşle ilgilenmelisiniz. Tabiî ki sinirlenmeden bağırıp çağırmadan bunu yapmalısınız ki çocuk ceza değil bir mola olduğunu anlasın. Süre dolduğunda da çocuğa yaptığı davranışın yanlış olduğunu tekrar anlatmaya gerek yok. Zaten o çocuk o molayla yaptığı davranışın yanlışlığını anladı.

“BASKI VE DAYATMA YAPMA”

Anne ve babaların yemek yeme, ders çalışma gibi konularda çocuklara baskı ve dayatma yapmaları ya da çocukların sorumluluklarını üstlenmeleri, çocuğa tek başına karar verme ve kendi sorumluluğunu alma şansını engellemektedir.

 

Okan Bal
Uzman Psikolojik Danışman ve Aile Terapisti

Sorunlarınızın Daha Sağlıklı Çözümü İçin
“Online Terapi” Randevusu Alabilirsiniz.

onlineterapim-randevual