Mutluluk kendiliğinden sizi bulmaz. Mutluluğu dışarıda değil içeride aramak lazım. Yani sahip olduklarımızdadır mutluluk aslında.

Mutluluğu tanımlamak çok zordur, herkese göre tanımı da değişmektedir. En genel haliyle insanın kendi hayatından memnuniyeti, tatmin duyarak yaşamını sürdürmesi olarak tanımlanır. Mutlu olmak için ne istersiniz, sorusuna genellikle yaşam şartlarının değişmesi olduğuna inanılır. Bunun için de genelde maddi şeylerle mutlu olunacağı zannedilir.

MUTLULUĞU DIŞARIDA DEĞİL İÇERİDE ARAMAK LAZIM

Mutluluk kendiliğinden bizi bulmaz , eylem olmadan mutluluk olmaz. Hayatımızda bir kariyer seçiyoruz, eş seçiyoruz, nerede yaşayacağımızı seçiyoruz ama mutluluğu seçmiyoruz. Mutluluğu seçtiğinizde başka birisinin sizi mutlu etmesini beklemezsiniz. Mutluluğu dışarıda değil içeride aramak lazım.

AFFETMEYİ BİLMEK, KİN BESLEMEMEK 

Çevreye bakıldığında en mutlu kişiler çocuklardır, bunun nedenini ise şöyle: Affetmeyi bilir, kin beslemezler, geçmişe değil, ana odaklanırlar, küçük şeylerle mutlu olurlar, iyimserdirler, anın tadını çıkarırlar, sosyal kıyaslamalarda bulunmazlar, karşılıksız severler, hayal dünyaları geniştir, maskeleri yoktur, ne hissederlerse, ne düşünürlerse söylerler. Doğdukları doğa ile irtibatları ve ilişkileri sayesinde, doğal güzellikleri fark edip keyif alırlar. Yerde yürüyen bir karınca, uçan bir kelebek hemen dikkatlerini çeker, bir kedi gördüklerinde sevinirler. Yağmur yağdığında ‘yağmur yağıyor’ şarkısı ile neşelenirler.

O nedenle mutluluk genel anlamı ile sahip olduklarımıza karşı duruşumuz belirliyor.

 

Okan Bal
Uzman Psikolojik Danışman ve Aile Terapisti

Sorunlarınızın Daha Sağlıklı Çözümü İçin
“Online Terapi” Randevusu Alabilirsiniz.

onlineterapim-randevual