Aile bireyleri arasında sağlıklı bir iletişim kurmak ve korumak zor bir şeydir. Her ne kadar zamanlarının çoğunu beraber geçirseler, birbirlerinin her halini bilseler de ailelerde iyi bir iletişim doğal olarak gelişmeyebilir. Her ilişkinin ana direği olarak görebileceğimiz iletişimi geliştirmek güçlendirmek için ailelerin yapabileceği öneriler;

Temiz bir başlangıç yapın.

Ailenizdeki iletişimi geliştirmek için temiz bir başlangıç yapmak ve açık zihinlere sahip olmak büyük önem taşır. Başlangıçta bu sizi biraz uğraştırsa da konuşulup çözülmesi gereken konuları masaya yatırmalısınız. Bu konuları hallettikten sonra daha açık konuşmaya başlamayı öğrenmiş ve temiz bir başlangıç yapmış olursunuz.

Hedefler belirleyin.

Belirleyeceğiniz hedefler konuya odaklanmanızı kolaylaştıracaktır. Hedef deyince aklınıza büyük şeyler gelmesine gerek de yok; hedefiniz her aile bireyiyle haftada bir kez belli bir süre oturup konuşmak, paylaşımda bulunmak olabilir. Bu hedefi tüm aileye uyacak şekilde değiştirebilirsiniz. Hedef belirlemek tamamen ailenin iletişimi güçlendirip ne elde etmek istediğiyle alakalıdır.

Sizi bir takım haline getirecek etkinliklere katılın.

Diğer aile üyeleriyle kendinizi daha uyumlu hissettiğinizde duygu ve düşüncelerinizi onlara açmak daha kolay olacaktır. Sizi bir takım haline getiren etkinlikler birbirinize olan güveninizi ve inancınızı arttıracak, kaybettiklerinizi geri kazanmanızı sağlayacaktır.

Bir terapiste danışın.

Ailevi konularda bir uzmana danışmanın utanılacak hiçbir tarafı yoktur. Bu durum fiziksel bir sorun için doktora gitmekle aynı şeydir ve yaşam kalitesini ne denli arttırabileceği düşünüldüğünde çok da gereklidir. Aileye dahil olmayan bir uzmanın tarafsız görüşü ve bilgi birikimi size ihtiyacınız olan kolaylığı sağlayarak sağlıklı iletişime giden yolu bulmanıza yardım edecektir.

Her bir aile üyesine bir grup etkinliği belirletin.

Her ne kadar arada kan bağı olsa da her aile bireyi birbirinden farklı özellikler taşır, özellikle de kişisel ilgiler birbirinden çok farklı olabilir. Ailece yaptığınız grup aktivitelerinde de her bir bireyin fikirlerine göre aktiviteler yaparak bu farklılıkları yakından tanıma fırsatı bulabilirsiniz. Böylece ailenizdeki kişilerin bilmediğiniz yönlerini, haberiniz olmayan benzerliklerinizi keşfedebilir ve iletişiminizi güçlendirirsiniz.