Psikoterapi, kişinin kendi farkındalığını, ruhsal, duygusal ve ilişkisel iyiliğini arttırmaya yönelik profesyonel bir görüşmedir. Birçok insan psikoterapi için ayrılan zamanı, çabayı veya parayı, psikoterapinin hak edip etmediğini düşünür.

Neden psikoterapi? Çünkü…

İhtiyacımız vardır:

Araştırmalar yetişkinlerin %30 ile %50’sinin hayatlarının bir bölümlerinde duygusal sorunlar yaşadığını gösteriyor. Ayrıca her dört kişiden birinin yaşantıları sırasında ruhsal bir rahatsızlık geçirdiğini biliyoruz. Herkesin gerektiğinde konuşmaya, bir uzamandan destek ve tecrübe almaya ihtiyacı vardır.

Etkilidir:

Olumsuz duygusal belirtiler yaşayan ve terapi alan birçok kimse terapinin kendileri üzerinde büyük değişiklik yarattığını söylemiştir. Ayrıca bilişsel davranışçı, şema, Gestalt gibi çok sayıda terapi çeşidinin farklı ruhsal rahatsızlıklar üzerinde önemli etkileri olduğu bilinmektedir.

Etkisi uzun sürelidir:

Psikoterapi alan insanlar terapilerini sonlandırdıktan sonra dahi hayatlarındaki kalite artışını sürdürmeye devam ederler. Terapi sadece psikolojik rahatsızlıkların belirtilerini ortadan kaldırmakla kalmaz aynı zamanda kişilere kendileri ve dünyayla ilgili bir farkındalık kazandırır.

Doğaldır:

Tıbbın çok geliştiği ve ilaçlı tedavilerin ön plana çıktığı bu çağda, psikoterapi tamamen doğal olmasıyla herhangi bir yan etkinin kişide ortaya çıkmasını engelliyor. Bunun haricinde, yapılan birçok akademik ve bilimsel çalışma, psikoterapilerin çeşitli ruhsal rahatsızlıklar da en az ilaç tedavisi kadar etkili olduğunu ortaya koyuyor.