İyi kararlar “aklımız ve kalbimizle” verilir. Zihnin bilinçli tarafı ile bilinçdışını beraber kullandığımızda aslında daha iyi kararlar veririz. Eğer hayatınızla ilgili büyük bir karar vermenin arefesindeyseniz, şu adımları izleyin.

1. Tüm Seçenekleri Göz Önünde Bulundurun

Seçeneklerinizi daraltmadan önce, hepsinin üzerine düşündüğünüzden emin olun. Biraz beyin fırtınası yapmak genelde yardımcı olur. Değerlendirmediğiniz bir seçenek var mı? Başka ne yapabilirsiniz?

Boş bir kağıt parçası ile başlayın ve kararınızla ilgili her şeyi yazın. Eleştirel olmadan ihtimal üretmeye odaklanın.

2. Uyuyun

Araştırmalar zihnin bilinçli tarafı ile bilinçdışını beraber kullandığımızda daha iyi karar verdiğimizi gösteriyor. Bilinçaltımızda aynı anda bir veya iki şey düşünme limiti yoktur. Farklı seçenekler ürettikten sonra, kağıdı bir yere koyun ve başka bir şey yapmaya gidin. Film izleyin, kitap okuyun veya uyuyun.

3.Seçenekleri Daraltın

Olası bütün seçeneklere taze bir zihinle yeniden bakın. İyi seçimler olduğunu düşündüklerinizin altını çizin. Diğerlerinden özellikle kötü bir tercih gibi duranları atın listeden. Umut vadeden iki veya üç seçenek kalıncaya kadar bunların üstünde düşünün.

4. Avantajlar ve Dezavantajlar

Bir kağıdı iki kolona bölün. Birinin başlığı avantajlar, diğerininki dezavantajlar olsun. Tercihlerinizin olumlu ve olumsuz yönlerini bu başlıklar altına sıralayın.

Bu işlemin sonunda seçeneklerinizi çok daha iyi tartabilecek bir duruma geleceksiniz. Bir seçenek diğerlerinden daha mantıklı görünüyor olmalı.

5. Tekrar Uyuyun

Kağıdı bir kenara koyun ve 24 saat boyunca bakmayın. Ertesi gün bazı seçenekleri çıkarmak isteyebilirsiniz ya da kararınızı vermiş olarak uyanabilirsiniz.

Eğer hala karar veremediyseniz, güvendiğiniz bir arkadaşınızı sürece dahil edebilirsiniz. Başka birinin görüşü farklı bir açıdan görmenize yardım edebilir.

gaziantep pedagog okanbal randevualll