Dünyanın en büyük çalışanlara yardım programları sağlayıcısı ComPsych 800 kişiyle anket yaptı. Katılımcıların yüzde 63’ü iş hayatında yaşadıkları tükenmişlik sendromunun kaynağının stres olduğunu bildirdi

Mayo Clinic’in araştırmaları ise kalp hastalıkları, depresyon, obezite gibi büyük risk taşıyan sayısız sağlık problemleri; günlük stresle ne kadar buluşulursa o kadar ciddi problem haline dönüşeceğini gösteriyor. Stres aynı zamanda verimliliği etkiliyor. Yorgunluk ve mental tükenme kişide konsantrasyon kaybı ve daha yüksek hata oranına neden oluyor.

Kısır döngü

ComPsych’a ait çalışmada incelenen işçilerin üçte birinden fazlasının stres nedeniyle, işyerindeki verimliliklerinin günde bir saat veya daha fazlasını kaybettiklerini gösteriyor. Esasen,işyerinde daha fazla stres yapanlar, daha az üretken oluyor. Bu da bir kısır döngü yaratıyor.

Ama böyle olmak zorunda değil. Dr. Fzt. Gamze Şenbursa, iş stresinizi azaltmak ve bu kısır döngüden kurtulmak için 5 etkili ipucu sunuyor.
Bu ipuçlarıyla stresi ciddi bir sorun haline gelmeden engellemek mümkün.

Ailenizle telefon görüşmesi yapın

Ne kadar yetişkin olursanız olun annenizle yapacağınız kısa bir konuşma sizi iş stresinden uzaklaştırıp, rahatlatabilir. Proceedings of the Royal Society B dergisinde yayımlanan çalışmaya göre katılımcıların stresli bir görevi tamamladıktan sonra telefonda anneleriyle konuşmaları, kortizol (stres hormonu) hormonunu düşürmüş ve oksitoksin seviyesini yükseltmiştir.

Sohbet edin

Eğer çalışma arkadaşlarınızın hareketleri sizi rahatsız ediyorsa yapabileceğiniz en güzel şey deneyimlerinizi başka biriyle paylaşmanız. Journal of Personality and Social Psychology’de yayımlanan çalışmaya göre bu davranışın aynı zamanda stres seviyesini ve kalp hızını düşürdüğü gözlemlenmiştir. Sohbet etmek, arada bir masum dedikodular yapmak stresinizi önlemede oldukça etkili bir yol.

Gülme arası verin

Eğer gergin hissediyorsanız, kendinize biraz vakit ayırın ve internette komik bir video izleyin. Mayo Clinic’e göre iyi bir kahkaha önce stres tepkinizi alevlendirir ve sonra sakinleştirir, kan basıncınızı ve nabzınızı yükseltir. Sonuç? Sakinleşme hissi, işinizi ciddi bir şekilde yapmak için sizi tekrar şarj eder.

Akşamları ve hafta sonları maillerinize bakmayın

Kaliforniya Üniversitesi’nde yapılan çalışma, iş maillerinize biraz ara vermenin stresi azalttığını ve odaklanmayı arttırdığını göstermiştir. Hafta sonları iş telefonunuzu kapatmayı deneyin, böylelikle kendinizi maillere bakmak zorunda hissetmezsiniz veya şahsi telefonunuzun mail ayarlarını kapatın.

Çikolata atıştırın

Journal of Proteome Research’de yayımlanan bir başka çalışmaya göre, çikolata yemek rahatlamanıza yardımcı olur. Çalışmaya katılanların, 2 hafta süren deneyler boyunca her gün yarım parça siyah çikolata yediği çalışmada stres hormon seviyelerini düşürdüğü ve stresin sebep olduğu metabolik etkileri hafiflettiği sonucu bulunmuştur. Her gün küçük bir parça ile kendinizi sınırlandırmak şartıyla, çok stresli hissettiğiniz zamanlar için masanızın çekmecesinde bir acil yardım paketi bulundurun. Diyetteyseniz evde light çikolata yapabilirsiniz.