Ünlü uzak doğu aydınlarından Budha milattan önce 500 yılında yaşamış bir bilge olarak etrafında topladığı insanlara aydınlanmanın yolu hakkında konuşmalar yapıyordu.

Her gelen insan bir sürü dert ve sıkıntılarını anlatıyordu.

“Efendim, sinirlenmemek için ne yapmak gerekir?”

“Efendim, mutlu olmak için ne yapmak lazım?”

“Efendim dert ve sıkıntılarım bitmiyor, bunlarla nasıl başa çıkabilirim?”

“Efendim dünyaya bağımlı kalmamak için nasıl bir yol izlemeliyim?”

“Efendim, bilgeliğin yolu nedir?”

Budha hepsine aynı kelimeyi verip gönderiyordu: Farkında ol!

Bu kelimeden kimileri bir şeyler anlıyor kimileri de hiçbir şey anlamadan gidiyordu. Budha’ya kendisini adamış olan ve onun yanından hiç ayrılmayan” Ananta “ kendisine gelen herkese neden aynı kelimeyi verdiğini soruyor.

Buhda diyor ki ; binlerce rüya gören insan, binlerce farklı rüya görür. Hepsini eşitlemek için tek yol vardır. Uyandırmak!

Uykudaki insanları uyandırmak onların rüyalarını bitirmenin yoludur. Farkında olmak bu dünyadaki derin uykunun bitmesi demektir. Böylece tüm acı ve ızdıraplar biter.

Dünya hayatının gelip geçici olması onun güvenilmez olduğunun en bariz kanıtıdır. Hintli bilgeler dünya hayatını tren garındaki bekleme odasına benzetirler. Tren garında treninizi beklerken, bekleme odasındaki eşyaları kanepeleri bankları hiçbir zaman içselleştirmezsiniz. Onlar bana aittir demezsiniz. Çünkü bilirsiniz ki bir iki saat sonra orayı terk edeceksinizdir. Dünya da tıpkı tren garındaki bekleme salonuna benzer. Fakat ömrün bir iki saat değil de; 60-70 yıl olması dünya metaını içselleştirmemize ve onlara sahip olduğumuza inanmamıza neden olur. Oysa gerçekte bizim elimizden alınan hiçbir şey bizim değildir. Zamana bağımlı olarak gelip geçen hiçbir mutluluk gerçek mutluluk değildir. Gerçek mutluluk vazgeçmeyi bilmekle elde edilebilir. Arzular ve tutkuların insanlara acıyı getirdiğini daha binlerce yıl önce keşfetmiş olan Budha; bilgeliğin yolunun egoyu tatmin için harcanacak çabalardan sıyrılmaktan geçtiğini vurgular.