Odaklanmanın motivasyon gerektirdiğine dikkat çeken uzmanlar başarının en önemli anahtarının motivasyon olduğunu vurguluyor.

MOTİVASYONDAKİ FARK

Tatiller ve ani değişen hava koşullarının öğrencilerin ders çalışma isteklerini köreltmektedir. Bazı öğrenciler bir konuya ya da karşılaşılan probleme çözüm üretmede istekliyken, bazıları ise derslerde yeterince istekli olamayabiliyor. Motivasyon öğrenciler arasında farklıdır. Başarılı olmak için kendi motivasyon kaynaklarını keşfetmesi önemlidir.

HANGİ KAYNAKTAN BESLENMELİ?

Her insanın motivasyon kaynakları farklılık arz eder. Örneğin; bir öğrenci, ailesinin ya da öğretmeninin takdirini kazanmak için ev ödevini istekle yaparken bir başkası daha iyi not almak için çalışabilir. Bir diğeri kendi amaçlarına ulaşmak için öğrenmek ister. Eğer aile, öğretmen ve öğrenci birlikte hareket ederse başarı için ilk adım atılmış olur.

MOTİVASYON NE KAZANDIRIR?

Öğrenciler genelde ilgi duydukları konuları daha kısa sürede öğreniyor. Bu da öğrencinin motive olduğu ölçüde başarılı olduğunu gösteriyor. Motivasyon, öğrenci davranışlarının yönünü, kararlılığını önemli ölçüde belirler. Okulda ve sınıfta gözlenen öğrenme güçlükleri ve disiplin olaylarının önemli bir kısmının kaynağı motivasyonla ilgilidir.

MOTİVASYON İÇİN BUNLARI YAPIN!

Aileler çocuklarının eğitim hayatlarıyla yakından ilgilenmeli.

Ebeveynler çocuklarına verilen ödevlerde yardımcı olmalı. Bu tutum çocukları derslere karşı daha istekli hale getirir.

Ebeveynler eğitim kurumlarını sık sık ziyaret ederek çocuklarının performansı hakkında öğretmenlerinden bilgi almalı.

Aileler çocuklarını sosyal aktivitelerde bulunmaları için teşvik etmeli.

Öğretmenler öğrencilerini iyi tanımalı, onların kabiliyetlerini iyi bilmeli.

Öğrenciler sınıfta aktif rol oynamalı, bunun için cesaretlendirilmeli.

Öğretmenler öğrencileri derse teşvik etmek için zaman zaman ödüllendirmeli.

Öğrenci bir işi başarabileceğine inandırılmalı.