İyi bir eş ve anne olmak hemen her kadının arzusudur. Çünkü evliliğin temelinde çocuk, çocuğun iyi yetişmesi için iyi bir anne olmak gerekir. İyi bir eş ve iyi anne olmanın en önemli kuralı ilk önce kişinin kendisini karşısındaki insanın yerine koyması ve acaba bu durumda ben nasıl davranırdım? sorusunu kendinize sormaktır.

  • İyi bir eş olmanın ilk kuralı önceliğinizi eşinize vermektir. Eğer eşinizi ihmal etmeye başlarsanız evliliğiniz tehlikeye giriyor demektir.
  • Eşiniz, sizin tarafınızdan önemsendiğini hissetmelidir.
  • Eşinizi her zaman destekleyin ve ona karşı nazik davranın.
  • Eşinizle ile asla eski konuları tartışmaya açmayın. Karşıt düşüncelerde bile olsanız kin tutmayın ve konuşarak aranızdaki anlaşmazlıkları çözmeye çalışın.
  • Evde olan hiçbir tartışmayı dışarıya taşımayın. Gerekirse ailenize bile anlatmayın. Çünkü eşler arasında tartışmalar, sürtüşmeler olacaktır. Ancak her seferinde bu tartışmalar diğer aile fertlerine açılırsa eşler arasında sır ya da özel bir şey kalmaz. Herkes sizin işinize burnunu sokmaya başlar.

Evliliklerin amacı birbirine destek olmak ve eşlerin birbirlerinin açığını kapatabilmek ve anlayışlı olmaktır. Eşler birbirini anlamaya çalışırsa evlilik her zaman daha doğru ve güzel şekilde yürüyecektir.

İyi bir anne olmak için neler yapılmalıdır?

İyi bir ebeveyn olmak için anne ve babanın koordineli çalışması ve birbirine yardımcı olması gerekir. İyi bir çocuk yetiştirmek için iyi anne ve iyi bir baba olmak gerekir. Annelik kadının doğasında olan bir içgüdüdür. Ancak iyi bir anne olmak sanıldığından daha zordur. Evli ve çocuk sahibi bir kadın iyi bir anne olmanın yanında iyi bir eş, iyi bir arkadaş, çalışıyorsa iyi bir iş kadını olmalıdır.

Çocuk sahibi her kadın her zaman kendinde bir suçluluk duygusu hisseder. Acaba iyi bir anne miyim? İyi bir anne olmak için daha ne yapabilirim? Çocuğumu nasıl daha iyi yetiştirebilirim gibi birçok soruyu her zaman kendine sorar. Bu yüzden özellikle çalışan anneler çocuğun anne özlemini çocuğuna hediye alarak bastırmak ister. Ancak bu zamanla çocuğun anneden devamlı hediye beklemesine yol açar. Artık anneyi özlediği için değil hediyeyi almak için annesini beklemeye başlar. Bu yanlıştır.

Anneler aşırı sorumluluk yüklenerek birçok yönden çocuğuna fazla vakit ayıramaz. Hayatlarındaki öncelikleri sıralayarak çocuklarına daha fazla zaman ayırabilirler. Çocuk ile anne arasında sağlıklı bir iletişim kurulmuşsa, karşılıklı olarak birbirinizi dinlemekten kaçınmıyor ve duygularınızı açıkça ifade edebiliyorsanız çocuğum mutlu mu kaygısını yaşamazsınız. Annelerin bir başka çekincesi de hayır diyememektir. Gerektiğinde çocuğunuza hayır demeyi bilmeli ve olmayacak konular için sınırlarınızı kesinlikle kesin tavırlarla belirlemelisiniz.