Peki bir insanı gerçekten karizmatik ne yapar? Bu 8 özellik, bu 3 insanda ve onlar gibi karizmatik bir çok kişide toplanmış özelliklerin listesi:

1. Kim olduğunuzdan memnun olun. Bugün gazete ve dergilere baktığımızda dış görünüşün ne kadar önemli olduğu sık sık vurgulanıyor. Oysaki karizmatik olmanın dış görünümle alakası yok. Herkes Steve Jobs’un sadece bir siyah kazak ve kot pantolonuyla binlerce kişiyi bir konuşmada nasıl hipnotize ettiğinden bahsederken sizin dış görünüşünüzle ilgili dert etmeniz sadece sizi başkalarından bir adım geriye düşürecektir. Kendinizi olduğunuz gibi kabullenin, gazetelerin ve güzellik dergilerinin size dayattığı giyim kuşam ve görüntü kıstaslarını önemsemeyin. Başkalarının sizi sevmesi için, önce sizin kendinizi sevmesi şart.

2. Kendinizi sevin ama… Zayıf noktalarınızı da bilin. Psikolojik araştırmalar hep şunu gösterir: Narsistlere en başta herkes bayılır, ancak onları daha çok tanıdıkça herkes onlardan kaçar. İnsanın kendini sevmesi güzel birşey. Ancak bu en sağlıklı biçimde kendi zayıf noktalarımıza objektif bir bakış açısı getirebildiğimizde oluyor. 90’larda herkesin bayıldığı Amerikan’ın Başkanı Bill Clinton’ı hatırlayın. Sıradan bir insan gibi bir törende Boris Yeltsin’le gülme krizi geçirdiğinde ratingleri bir anda yükselmişti. Hepimiz bu vesileyle kendimizi ona daha yakın hissetmiştik.

3. Başkalarının zayıf noktalarının veya hataları hakkında uzun uzadıya konuşmayın. Hiçbirimiz mükemmel değiliz, yönetici veya başkan sıfatını alsak da. İnsan olarak hata yapmak hepimize mahsus. Dolayısıyla başkalarının hataları veya eksiklikleri hakkında çok konuşmak veya dedikodu yapmak  oldukça yanlış ve tehlikeli birşey. Özellikle bunu bir ortamda lobi yapmak için kullanıyorsanız, bilin ki bir gün bu dedikodular size karşı atak olarak geri dönecektir. Kimse birisinin arkasından sürekli konuşan birine güvenmez, çünkü ¨Acaba benim hakkımda da mı böyle konuşuyor bu insan?¨ diye bir soruyu akıllara getirir. Dolayısıyla birisini başkalarının önünde yerden yere vurmadan önce bir durun ve düşünün, aynı şey size yapılsaydı nasıl hissedersiniz?

4. Karşınızdakileri dinleyin. Bu belki de karizmatik bir insan olmanın en önemli özelliklerinden biri: Sadece yeri geldiğinde konuşmak. Evet, biz politikacıları ve iş adamlarını televizyonda hep podyumda konuşurken görüyoruz, ancak o işin sadece küçük bir kısmı. Danışmanlardan ve astlarından tutun, halka kadar, yöneticilerin ve karizmatik insanların ilk özelliği dinlemek. Bu hem size başkalarının yakındığı şeyler hakkında fikir verecektir, hem de karşınızdakinin fikirlerine önem verdiğinizi gösterecektir.

5. Vücut dilinizi kullanın. Yukarıda Hillary Clinton’ın, Steve Jobs’un ve Vladimir Putin’in o resimlerini özellikle kullandım. Kitlelere seslenirken el ve kol kullanımı abartmadan kullanmak dinleyicinizi kendinize bağlar. Yüz mimikleriniz (çatık kaşlar / bir tebessüm / tepkisiz bir ifade) size insanların yaklaşmasını kolaylaştırır veya zorlaştırır. Duruşumuz bile insanlara bir mesaj verir. Dik durmak tabii ki bir artı. Ancak biriyle birebir konuşurken çok dik durmak karşınızdakine onun anlattıklarınıza ilgisiz olduğunuz mesajını verebilir. Dolayısıyla hafif bir o kişiye doğru eğilme, anlattıklarına ilginiz gösterecektir.

6. Okuyun, araştırın. Gazete ve kitap okumak insanlarla sohbet başlatmanızı kolaylaştıracaktır. Kimse bir ortamda yüzyüze bakışıp hiçbir şeyden bahsedemeyeceği bir insanla biraraya gelmek istemez. Dolayısıyla birçok konuyu birbirine bağlayabilen ve bu konular hakkında fikir belirtebilmek için düzenli okuyan ve araştıran bir insan olmak gerek. Ayrıca daha çok okuyan insanların daha iyi hikaye anlatıcı oldukları araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Tabii ki bu 6 özellik bir günde hayatımıza uygulayabileceğimiz birşey değil. Ancak zamanla bunları oturttukça, insanlardan gelen pozitif geri dönüm bu davranışları sıklaştırmamıza ve birer rutin haline getirmemize yardımcı olacaktır. Belki böylece Türkiye’deki ¨güneş gözlüklü, marka giyimli, çok karizma¨ hatalı şablonunu da yavaş yavaş yıkabiliriz.