Vitrinlerde renk renk elbiseler ayakkabılar sezon sonu indirimleri neredeyse her mağazada indirim yazıları. En çokta kadınlar bu durumdan menün peki neden bu kadar alışveriş tutkunudur kadınlar hiç düşündünüz mü? Tek etken sezon sonu indirimleri olması mı yoksa tek farklılık kadın olmak mı?

Patolojik bir alışveriş çılgınlığı ilk kez 1915’lerde teşhis edilmiş ve bastırılmışlığın, mutsuzluğun, güvensizliğin, engellenmenin, yalnızlığın dışavurumu olarak tanımlanmıştır. İhtiyaç dışı ve kontrolsüzce yapılan harcama belli kaygı ve endişelerin giderilmesiyle son bulur yine aynı sıkıntılar baş gösterdiğinde yeniden başlar.

Patolojik olmayan ancak eşler tarafından patolojik kabul edilen alışveriş kadınlar içingerekli hatta mecburidir. Birçok araştırma yapılan bu konu için kadınlar ve eşlerin görüşü alınarak birden çok sonuç elde edilmiştir. Bunlardan ilki:

-Hayal Kurma: Kadınlar girdiği mağazada kendi tarzı dışında birçok şeyi almadan deneme ve ayna karşısında bu farklı beni görme hissinin kendisini heyecanlandırdığını düşünüyor.

-Beğenileri Yakından Takip Etme İsteği: Her ne kadar modayı takip edebildiğimiz internetimiz olsa da kadınlar, alacağı ürünün rengi, biçimi ve duruşunu birebir yakından görmek ister.

-Genel Kabul: Kadınlar hemcinslerinin beğenilerini merak ettiklerini nitekim en çok sevilenin en çok kabul görüp kendilerinin de buna sahip olması durumunda daha çok beğenileceklerini düşünüyorlar.

-Fikir Sahibi Olma: Birçok eş bu durumdan şikayetçi olsa da kadınlar için bir sebebi var. Onlara göre İhtiyacı olmaması ilerde olmayacağı anlamına gelmiyor.

-Sıkı Bir Alışverişçi: İndirimleri takip eden sık ziyaretlerle en uygununu alan kadın ailesi ve kendisi için en doğrusunu yaptığını düşünüyor ve mutlu oluyor.

-İletişim Kurma: Kadınlar Sık alışveriş yaparak çevreleriyle daha sık iletişim kurabildiklerini söylüyorlar. Arkadaş sohbetlerinin en çok konuşulanı olduğunu düşünüyorlar.

-Faaliyet alanı: Günün yorgunluğunu koşturmacasını bi kenara bırakıp alışverişi yaparak değişik bir sosyal faaliyet yapmış hissini yaşadıklarını söylüyorlar.

-Kaygı azaltma: Malum kadınlar erkeklere nazaran daha ince fikirli daha naif. Tıkanma noktasına gelen düşüncelerle baş etmek yerine o düşünceyi bir an da olsa unutmak, hatırlamamak için alışverişe yöneliyorlar.