Eşinizin aynı zamanda iş ortağınız olduğunu düşünün. Bu tip bir işbirliğinin avantajları kadar dezavantajları olduğunu da biliyoruz. Bu sürekli bir arada olma durumuyla baş etme yöntemleri elbette var. Rol çatışması yaşamamak için neler yapmanız gerektiğini bir araya topladık.

Birbirinizi ne kadar severseniz sevin, hem ev hem de ofisteki işleri birlikte yürütmek her zaman kolay olmayabilir. Kabus gibi bir iş günü geçirdikten sonra eve gittiğinizde yaşadığınız sıkıntıları ofiste bırakabilmeniz çok önemli. Evlilik de ciddi bir ortaklık gerektiriyor. Tavsiyelerimizi uygulayarak hayatın her alanında birlikte olmanın aslında hiç de fena olmadığını göreceksiniz.

İşlerinizi Yatağa Taşımayın

Günün sonunda en rahatladığınız an şüphesiz ki başınızı yastığa koyduğunuz anlardır. İster istemez uyumadan önce ertesi gün yapmanız gereken işleri kafanızdan geçirir, projelerin son teslim tarihleriyle ilgili endişeler yaşayabilirsiniz. Yanınızda yatan kişinin iş ortağınız dışında eşiniz olduğunu ve onun da zaten sürekli buna kafa yorduğunu unutmayın. İş konuşmak yerine, sohbet edin, eğlenceli konulardan bahsedin, birbirinizle yakınlaşın.

Profesyonel Davranın

Ofiste sürekli olarak size sorular soran ya da işle ilgili problemler çıkaran çalışma arkadaşlarınız olabilir. Daha da kötüsü onlardan birinin kocanız olması. Arkadaşlarınıza nezaket gereği sabır göstermek zorunda olabilirsiniz ama söz konusu eşiniz olduğunda tüm nezaket kuralları uçar gider. Böyle bir durumda profesyonelliğinizi devreye sokmanız ve karşınızdakinin, o an iş yaptığınız kişi olduğunu hatırlamanız şart. Aksi halde iş verimi de düşecektir. Ofis saatlerinde resmiyeti korumaya özen gösterin.

Evde Morali Yükselten Siz Olun

Ofiste kötü bir gün geçirdiğinizde eve gidip surat asmanın ve gerginlik yaratmanın kimseye bir faydası olmaz. Bu noktada iş size düşüyor. İpleri elinize almalısınız. Unutmayın sizin gün içinde yaşadığınız sıkıntıları o da yaşadı. Eve geldiğinizde moralsiz davranırsanız bu, eşinizi daha da büyük karamsarlığın içine itecek ve işle ilgili endişelerini de artıracaktır. Bu nedenle pozitif tavrınızdan ödün vermeyin.

İşe Giderken Şık Olun

Öncesinde kıyafetlerinize nasıl özeniyor, işe daima şık gitmeye, ona güzel görünmeye çalışıyorsanız bu tutumunuza evlendikten sonra da devam edin. Sizi tüm gün karşısında göz alıcı bir şekilde görmek ona motivasyon verecektir. Sabah ondan yarım saat önce uyanın ve özenle hazırlanın. Size olan sevgisi ve bağlılığı artacaktır.

İş Bölümü Yapın

Mutlaka ikinizin de ayrı ayrı uzmanlık alanları vardır. İşlerinizi de buna göre organize etmeli ve yönetmelisiniz. Böylece birbirinizi tamamlayarak başarıyı yakalamanın formülünü bulabilirsiniz. Biriniz ofis içi yazışmaları ve iş bağlantılarını denetlerken, diğeriniz müşterilerle görüşerek doğru stratejileri oluşturabilir. Aynı iş bölümünü evde sürdürmeyi de ihmal etmeyin.

Birbirinizin Menajeri Olun

Arkadaşlarınızla bir yemeğe çıktığınızda eşinizin iş hayatında ne kadar başarılı olduğundan ve doğru kararlar vererek şirketinizi büyümeye götürdüğünden bahsedebilirsiniz. Birbirinizle daima övünün! Eşinizin gururunu okşamanız sizin daha iyi bir takım olmanızı sağlayacak. Alacağınız kararlarda önce ona danışın, iş tecrübesine güvenin.

Büyük Düşünün!

Hayatın her anında birbirinizin arkadaşı olduğunuza göre hayalleriniz de aynı doğrultuda olacaktır. Risk almaktan ve büyük hayaller kurmaktan korkmayın. Birlikte tüm zorlukların üstesinden gelebileceğinizi bilin. Böylece hem başarılı bir anne-baba hem de iş ortağı olabilirsiniz. Gücünüzü birleştirin.

 

Okan Bal
Uzman Psikolojik Danışman ve Aile Terapisti

Sorunlarınızın Daha Sağlıklı Çözümü İçin
“Online Terapi” Randevusu Alabilirsiniz.

onlineterapim-randevual