Uzmanlar bel ve boyun fıtığı yaşının giderek düştüğünü ve ağır okul çantasının omurgada kalıcı hasar bırakabildiğini belirtiyor. Peki, çocukların çantalarının ağırlığı ne kadar olmalı?

Bel ve boyun fıtığının günümüzde ilk-orta-lise öğrencileri arasında görülme sıklığı artmaktadır.

Ağır çantalar çocuklarda omurga eğriliklerine sebep oluyor. Küçük yaşlarda omurgada oluşan eğriliklerin kronik boyun, omuz, sırt ve bel ağrılarına, kamburluk, bel-boyun bölgesinde kireçlenmelere, omuzlardaki düşüklük ve öne eğrilik sebebiyle bu bölgelerden geçen damar ve sinir sıkışmalarına, hatta bel ve boyun fıtıklarına yol açtığını söylüyor.

Uzmanlar, uzun süre hareketsiz kalan çocukların kas gelişimi yetersiz olacağından omurgaya binen yükü azaltmak için, ebeveynleri çocuklarını mutlaka spora yönlendirilmeleri konusunda uyarıyor.

Peki, bir çocuğun çantasının ağırlığı en fazla ne kadar olmalı?

Uzmanlar, Sırt çantaları, okul çağlarındaki çocuklarda en çok karşılaşılan yüklenme sebebidir. Ağır kaldırmak omurgaları aşırı stres ile zorlar. Bu stres, çocuklarda henüz gelişmekte olan eklem, kas ve bağ dokularında gerginliğe ve dolayısıyla ağrılara sebep olur. Bunun için sırt çantaları, çocuk vücut ağırlığının yüzde 10’undan az olmalıdır.

Okul çantası ve ağırlığı hakkındaki tavsiyeleri şöyle: “Ağırlık çanta içerisinde uygun dağıtılmalı, çanta askıları geniş ve destekli olmalı, bel desteği, bel kemeri gibi kısımları bulunmalı, mümkünse tekerlekli okul çantaları kullanılmalıdır.”

Çocuklara dizden eğilerek doğru ağırlık kaldırmanın öğretilmesi gerekmektedir. Öğretmen ve veliler bu konuda titiz davranıp çocukları sık sık ikaz etmelidir. Elektronik cihaz kullanılması ilköğretim çağındaki çocuklarda sınırlandırılmalıdır.

Bel ve boyun fıtığının görülme yaşı giderek düşmektedir. Bunun için ailelerin, öğretmenlerin ve öğrencilerin çok dikkatli olması lazım. Bir rahatsızlıkla karşılaşıldığında hekime müracaat edilmelidir.