Yaygınlaşan mobil cihazların kullanımı ve internet kullanımıyla birlikte hayatımızda pek çok değişiklik meydana gelmiştir. Arkadaşlık kurmak, sohbet etmek, eğlenceli vakit geçirmek için önceleri kullanmadığımız bir yöntem olan internete ve sosyal medya ağlarına ağırlık verilmekte ve bu ortam aracılığıyla pek çok arkadaşlık kurulmakta, bu arkadaşlıklar kimi zaman ilişki boyutuna da ulaşabilmektedir.

 

Hem Uzak, Hem Sanal Hem de Sahte
Uzaktan ilişki yürütmek oldukça zor bir durum olmakla birlikte ortaya çıkan sanal ortam arkadaşlıkları ile güvensiz bir ilişki zemini hazırlanmakta ve kimi zaman da büyük bir facia ile sonlanmaktadır. Kişilerin gerçek kimliklerini saklayarak farklı bir kişi davranabilmesinin mümkün olduğu bu ortamlarda bazı kişiler ise insanları kandırmak ve sırf eğlence amacıyla bu arkadaşlıkları kullanmaktadır. Bu nedenle internet ortamında kurulan arkadaşlıklar konusunda çok dikkatli olunmalıdır.

 

Evli Çiftler Neden İnternettem Sanal Arkadaşlığa Rağbet Gösteriyorlar?

Evli kişilerde de görülen bu durum sonucunda kişilerin eşleri evde yokken sanal alemdeki tanımadığı insanlarla sohbet etme, görüntülü konuşmalar yapılması gibi durumlarla son dönemlerde sıklıkla karşılaşılmaktadır.
Bunun en büyük nedeni ise kadınların evlenmeden önce gördükleri ilgiyi evlendikten sonra bulamamalıdır. Bu bahanelerle sanal ortama yönelmektedir.

Aynı şekilde erkeklerde internet ortamının verdiği rahatlıkla başka arkadaşlıklar kurarak eşlerinden uzaklaşabilmektedir.
Bu gibi durumlar nedeniyle sanal arkadaşlıklar sağlıklı ilişki kavramına uymamakla birlikte kurulan ilişkilere de zarar vermekte, kimi zaman evliliklerin bitmesine bile neden olabilmektedir. Genellikle yeni bir ilişkiden çıkan ya da arayış halindeki kişiler sanal ilişkilere eğilimlidir. Birbirlerini görmedikleri internet ortamı ile daha rahat olduklarını belirtseler de güvenilirliği ve gerçekliği tartışılan bu ilişkilere itibar edilmemesi en doğrusu olacaktır.

 

Okan Bal
Uzman Psikolojik Danışman ve Aile Terapisti

Sorunlarınızın Daha Sağlıklı Çözümü İçin
“Online Terapi” Randevusu Alabilirsiniz.

onlineterapim-randevual