İlişkide terk edilen tarafsanız her şey yarım kalmış gibi hissedersiniz.

Hiçbir ilişki sonunu düşünerek başlamaz. İlk başlarda yenen romantik akşam yemekleri, sahilde yapılan yürüyüşler, çiçekler, pırlantalar fena halde gözümüzü boyamıştır. Bir süre sonra ilişki sıradanlaşır, buluşmalar seyrekleşir tahammül sınırı iyice düşer ve sonunda ilişki biter…

Peki, ne yapacaksınız?

# Dışarı Çıkın. Biliyoruz canınız hiçbir şey yapmak istemiyor. Ancak bütün gün evde oturup ağlamak çözüm değil. Dışarı çıkın ve yürüyebildiğiniz yere kadar yürüyün.

Bu arada ilişkinize dair ne varsa düşünün. Sizi üzen her ayrıntıda adımlarınızı hızlandırın, eve döndüğünüzde yorgun ama rahatlamış hissedeceksiniz.

# Sosyal Ağlardan uzak durun. Artık aşklar eskisi gibi kendi arasında bitemiyor. Günümüz aşklarında bir de bunu sosyal ağlar üzerinden duyurmak gerekiyor.

İlişki durumunuzu hemen bekar ve müsait yapmak, günde bin beş yüz kez eski sevgilinizin profiline bakmak, iletilerinize “uçurumun eşiğindeyim” ya da “ben sevdim mi tam severim, sildim mi bir kalemde” gibi arabesk iletiler yapmak sizi rahatlatmayacağı gibi zayıf bir profil çizmenize neden olacaktır. Böyle zamanlarda Facebook, Twitter, Friendfeed gibi sosyal ağlardan uzak kalmak en iyisidir.

# Arkadaş kalalım masalına inanmayın!. İlişkilerin sonunda arkadaş kalalım demek bir medeniyet göstergesidir ancak hala bir şeyler hissettiğiniz biriyle arkadaş kalmak oldukça zordur.

O sırada sevgilinizi kaybetmemek için arkadaş kalalım masalına sığınmanız olasıdır. Ancak arkadaş kalmaya çalışmanız hem canınızı acıtır hem de vakit kaybından başka bir şey değildir.

# Arkadaşlarınızla zaman geçirin. Ayrılığın en iyi ilacı en yakın arkadaşlarınızla geçireceğiniz zamanlardır.

Yalnız bunu gerçekten güvendiğiniz arkadaşlarınızla birlikte yapın. Tabi bu zararsız iyi hissetme akşamının eski sevgilinizin kulağına gitmesini istemiyorsanız.

# Hobi edinin. Hobi edinmek için uygun zamanı bekler dururuz. İnanın yeni bir hobi edinmek için daha uygun bir zaman olamaz.

# Seyahat Edin. Ayrılığı atlatmanın en harika yolu yeni yerler görmek, yeni insanlar tanımaktır. Uzak bir ülkeye gidip sokaklarında yürümek, yemeklerini tatmak, kültürünü keşfetmek en iyi ayrılık terapisidir.

# İntikam Planlarıyla Vakit Kaybetmeyin. Ayrılık sonrası acı yerini bir süre sonra öfkeye bırakır. Öfkeyle yanıp kavrulan ruh olur olmaz intikam planlarının peşinde koşar.

Elbette evini yakmak, arabasına zarar vermek, başta kulağa mükemmel gelebilir. Ama bunlar dönüp dolaşıp yine size zarar verecektir. En güzel intikam yöntemi unutmaktır!

 

Okan Bal
Uzman Psikolojik Danışman ve Aile Terapisti

Sorunlarınızın Daha Sağlıklı Çözümü İçin
“Online Terapi” Randevusu Alabilirsiniz.

onlineterapim-randevual