Kabul etmek gerekir ki bir evliliği yürütmek için sihirli bir ipucu, mucizevi bir çözüm değil, çok küçük detaylara dikkat gereklidir. Bir ömrü birlikte geçirmek çok büyük tecrübedir. İşte, uzun yıllar sürebilecek huzurlu ve mutlu evliliğin sırları

Bir ömrü bir insanla birlikte geçirmek çok büyük tecrübedir. Herkes evlendikten sonra mutlu ve huzurlu olup, birlikte yaşlanacağı insanla çok güzel bir ömür geçirmek ister elbette. Tabii bu şekilde mutlu ve huzurlu yılları birlikte yaşamak için sadece sevgi yeterli değildir. Çiftlerin birlikte geçirdikleri hayat boyunca mutlaka bazı özverilerde bulunması gerekir. Aslında çiftlerin evliliklerini mutlu ve huzurlu bir şekilde devam ettirebilmeleri için yerine getirmeleri gereken sorumlulukları vardır. Çiftler bu sorumluluklarını yerine getirdikleri ve birer birey olarak birbirlerine saydı duydukları sürece evliliklerin uzun ve mutlu olmasının önünde çok fazla engel olmaz. Kabul etmek gerekir ki bir evliliği yürütmek için sihirli bir ipucu, mucizevi bir çözüm değil, çok küçük detaylara dikkat gereklidir. İşte, mutlu evliliğin sırları…

1- İletişim

İletişim bir evliliğin olmazsa olmaz temellerinden biridir. Çiftler arasındaki etkili ve yoğun iletişim aradaki yanlış anlaşılmaları ve gerçekte var olmayan durumların ortadan kalkması için çok önemlidir. Eşinize duygularınızı, neşenizi, hissettiklerinizi, endişelerinizi çok net bir şekilde ifade etmelisiniz. Tabii iletişim sadece sizin konuşmanız olmamalı, aynı zamanda iyi bir dinleyici olmalısınız. Yani monolog değil, her zaman diyalog olmalıdır, ilişkide. Partnerinizin size anlatıklarını çok iyi bir şekilde dinlemeniz de önemlidir. Ve tabii en önemlisi iletişimi sakin bir ortamda yapmaya çalışmak, birbirinizi doğru anlama konusunda yardımcı olacaktır. Yoğun hayat koşuşturması içinde kaliteli ve boş bir zaman bulmak zordur evet ancak sağlıklı ve huzurlu bir evlilik için bu saatleri yaratmaya çalışmalısınız.

2- Aradaki bağları güçlendirmek

Eşinizle aranızdaki bağları güçlendirmek, ilişkiniz için çok önemlidir. Zaman içinde birbirinize karşı yaptığınız hataları, problemleri açık bir şekilde masaya yatırıp, hatalarınızı anlayıp, aranızdaki bağları güçlendirmelisiniz. Aslında bu geçmişi geçmişte bir daha açılmamak üzere bırakıp, yola daha umutla ve sevgiyle devam edebilmenin güzel bir yoludur. Bu şekilde ilişkinizde eksik tarafları görüp onları geliştirme fırsatı da bulabilirsiniz. Eğer bunu deneyip, başarılı olamadığınızı gördüyseniz, profesyonel birinden yardım almak, ilişkiyi ve elbette evliliği kurtarmak adına doğru bir seçim olacaktır. Bu noktada yapılan hatalardan biri ilişkideki sorunları konulara çok da objektif bakamayacak dostlarınızla paylaşmaktır. Çünkü yapılacak yanlış yönlendirmeler, taraflı yorumlar aklınızın daha çok karışmasına da sebep olabilir.

3- Takdir ve Teşekkür edin

Sağlıklı bir evliliğin önemli noktalarından biri de eşinize olan takdiri ve teşekkürü ifade etmektir. Pek çok evliliğin küçük eksikliklerinden biri olmakla birlikte aslında unutulan önemli bir unsurudur. Takdir etmek veya teşekkür etmeniz için illa kocaman başarılar görmeye çalışmayın. Küçük şeyler için de olsa ona teşekkür edin. Bu ona değer verdiğinizi gösterip, ona kendini özel hissettirecektir. Bunu elbette içinizden gelerek yapmalısınız. Zaman zaman herkesin bundan daha fazlasına ihtiyacı olur. Çocuk ve ev hayatı arasında sıkışıp kalmış eşler veya iş stresinden bıkmış eşler, onları motive edecek, yola devam etmeleri için güç verecek bir şeyler ararlar. İşte böyle dönemlerde bir eş olarak ona aradığı gücü vermek de size düşer unutmayın!

4- Öncelikler

Hep karıştırılan, zaman zaman abartılması sebebiyle yanlış algılanan konuların başında gelir. Eğer bir karar verip evliliği seçtiyseniz, evlilik her zaman önceliğiniz olmalıdır. Unutmayın ki sadece evlilik için değil, herhangi bir ilişkiyi uzun süre sürdürmek ciddi bir özveri ister. Ne kadar yoğun olursanız olun mutlaka eşinize zaman ayırmayı ihmal etmemelisiniz. Önceliklerinizin değişmesi evliliğinize zarar verebilir bunu unutmayın.

5- Sen – Ben değil Biz olun

Evlilik aslında iki bağımsız bireyin bir araya gelip, birlik olup hayatlarını sürdürmeleridir. Bu yüzden evlendiğiniz kişinin de bir birey olduğunu ve ona saygı göstermeniz gerektiğini unutmayın. Farklı kültürlerden gelebilir, farklı yetiştirme tarzı ile büyümüş olabilir. Ama her şeye rağmen onun düşüncelerine ve farklı görüşlerine saygı duymalısınız. Aslında bu sizin için bir fırsatta olabilir, hayata başka açılardan bakmayı size öğretebilir. Anlaşmazlıklar içinde olabilirsiniz ancak sorunları çözmek için birbirine saygınızı kaybetmeden tartışmalı, konuları birbirinizin bakış açılarından anlamaya çalışmalısınız. Bu şekilde ortak bir yol bularak sorunlarına çözüm üretebilirsiniz. Aksi taktirde birbirinizi suçlayıcı şekilde davranırsanız bu durumu olduğundan daha da kötüye sokabilir. Diğer yandan birbirine saygı duymak evliliğin birlikteliğini aşacak boyutlara getirmemeli. Artık sen-ben değil, biz olmalısınız!

6- Romantizm olmazsa olmaz

Unutmayın, evlendiğiniz zaman hiçbir şey bitmez. Evliliklerin ilk yılları her zaman daha romantiktir. Zaman ilerledikçe, sorumluluklar girince ve özellikle çocuklar ile birlikte eşler arsındaki romantizm giderek azalır, aslında unutulur. Ancak bu süreç içinde eskisi gibi eşinizle birlikte eğlenmeyi, gülmeyi unutmayın. Az da olsa birlikte geçireceğiniz romantik anlar uzun ve mutlu bir evliliğin temellerini sağlamlaştırır. Birlikte bir akşam yemeği ya da birlikte bir film seyretme randevusu bile sadece ikinizin baş başa geçireceği zamanlar açısından çok önemlidir.

 

Okan Bal
Uzman Psikolojik Danışman ve Aile Terapisti

Sorunlarınızın Daha Sağlıklı Çözümü İçin
“Online Terapi” Randevusu Alabilirsiniz.

onlineterapim-randevual