Türkiye’de her on kişiden birinin uykusuzluk yaşadığına dikkat çekilerek, son 50 yılda günlük uyku süresinin erişkinlerde ortalama iki saat azaldığı belirtildi.

Kaliteli bir uykunun, uygun zamanda ve yeterli sürede kesintisiz olması gerekmektedir.

Uyku problemlerinin dikkatte dağınıklık, yorgunluk, sinirlilik ve çökkünlük halleri oluşturmaktadır. Uyku problemlerinde trafik ve mesleki kazalarda artış, günlük aktiviteleri yerine getirme zorluğu, eklem ve kas ağrıları gibi sorunlar ortaya çıkıyor. Bununla birlikte enfeksiyona yatkınlık, iyileşme sürecinde yavaşlama gibi bilişsel, psikolojik ve fiziksel olarak olumsuz sonuçlar da doğurabiliyor. Yaşam kalitesinde azalma, sağlık ve iyilik hallerinde bozulmalar ortaya çıkabiliyor.

Stres, çalışma saatleri, egzersiz, ısı ve ışık gibi çevre unsurlarıyla alkol, sigara, çay veya kahvenin de uyku düzenini değişebilmektedir.

Yanlış zamanlarda uykuya dalma, uykuyu sürdürmedeki zorlukların da yaşam kalitesini düşürdüğüne işaret etti.

Kötü kalitede bir uykunun metabolik ve kardiyovasküler hastalıklara sebep olabiliyor. Uyku problemi toplumda ciddi bir rahatsızlıktır. Sağlıklı bir yaşam için düzenli ve kaliteli bir uyku büyük öneme sahiptir.

Uyku, canlıların vazgeçilmez temel ihtiyaçlarındandır. Uyku, gündelik yaşamın dışında boşa geçen ya da kesintiye uğrayan bir zaman dilimi değil, aksine fizyolojik, psikolojik ve sosyal boyutları bulunan aktif bir durumdur. Yetişkinler için ideal uyku süresi, ortalama yedi sekiz saat olarak belirtilmektedir.

 

Okan Bal
Uzman Psikolojik Danışman ve Aile Terapisti

Sorunlarınızın Daha Sağlıklı Çözümü İçin
“Online Terapi” Randevusu Alabilirsiniz.

onlineterapim-randevual