Günümüzde çoğu evliliğin finansal problemler yüzünden sonlandığı bilinse de cinsel sorunlar da evlilikleri bitiren sebepler arasında ilk sırada yer alırlar. Çoğu çiftin hem birbirleriyle hem de bir uzmanla konuşmadıkları  cinsel sorunları olabilir. Ancak konuşmak, partnerinizle iletişime geçmek iyi cinsel hayatın anahtarıdır.

İster yeni evli olsun isterse uzun yıllardır evli bir çift olsun bu konu mutlaka konuşulmalıdır. Peki, cinsel problemleri konuşmak için doğru zaman ve doğru şartlar nelerdir?

  • Cinsel problemlerinizi yatak odanızda ve yatma zamanı geldiğinde konuşmamalısınız.
  • Eşinizi bilinmezlik içinde bırakmayın, eğer onunla konuşmak istediğiniz problemleriniz varsa ona önceden haber verin. Bu konuyu konuşmak için birlikte bir zaman ayarlayın ve o zaman gelince konuyu konuşun.
  • Eğer cinsel hayatınızda daha fazla sorun istemiyorsanız eşinizle var olan problemlerinizi konuşmadan önce cinsel hayata dair öneriler veren kitaplar alıp gelmeyin. Konuyu ilk önce eşinizle konuşun ve eğer ikiniz de hem fikir oluşanız bu kitaplara başvurun.
  • Eşinizle beklentilerinizi, korkularınızı, arzularınızı ve kaygılarınızı dürüstçe konuşun. Cinsel hayatınızda neyi sevdiğiniz ve neyi sevmediğiniz konusunda konuşmaktan korkmayın. Aynı şekilde eşinizin de sizinle dürüstçe konuşması için onu yüreklendirin.
  • Herkesin cinsel hayatta farklı stilleri olabilir ve bu stiller günden güne değişiklik gösterebilir. Öncelikle bunun normal olduğunu kabullenin. Bir gün yatakta beraber eğlenip gülerken, bir başka sefer daha tutkulu olabilirsiniz. Ancak o an nasıl hissettiğinizi eşinizin bilmesi gerekmektedir.

Cinsellik tadı çıkarılması gereken ve ilgi gösterilmesi gereken bir hediyedir aynı zamanda eşlerin birbirleriyle iletişime girmeyi es geçmemeleri gereken bir konudur.

 

Okan Bal
Uzman Psikolojik Danışman ve Aile Terapisti

Sorunlarınızın Daha Sağlıklı Çözümü İçin
“Online Terapi” Randevusu Alabilirsiniz.

onlineterapim-randevual