Anne olmak ile mükemmel anne olmak arasında dünya kadar fark vardır. İyi bir anne olmak istiyorsanız, çocuk doğduktan sonra her daim bilinçli ve kontrollü olmanız gerekir. Çünkü çocuk yetiştirmek demek çocuk eğitmek demek değildir. Mutlu ve başarılı çocuklar elbette mükemmel annelerin eseridir.

İşte mükemmel bir anne olmanın 5 kuralı;

1. Çocuk ve gençlerin bilinç altları her daim açık ve korumasızdır. Yerli yersiz bilinçaltına yerleşen korku ve benzeri hisler çocukların huzursuz olmasına ve ileri zamanlarda psikolojik sorunlara neden olabilir. Çocuklar bu bilinçaltı hisleri birçok farklı yolla alabilirler. Özellikle izledikleri çizgi filmler ve oynadıkları bilgisayar oyunları rastgele seçilmemelidir. Bunlar içerisinde gözümüzle göremediğimiz, kulağımızla duyamadığınız, koku ve tat alma duyularımızı kandıran ve ancak beynimizle algılayabildiğimiz bilinçaltı mesajlar yer alabilir. Mükemmel bir anne olabilmek için algılarınızın her daim açık olması gerekir. Çok ince düşünmelisiniz ve çok seçici olmalısınız.

2. Mükemmel anneler çocukları ile her zaman çok güzel bir ilişki içerisinde olan annelerdir. Güzel ilişkiden kasıt kesinlikle bir arkadaşlık ilişkisi değil, bir anne çocuk ilişkisidir. Sağlam karakterli ve doğrularından vazgeçmeyen anneler, çocuklar üzerinde daha etkilidir. Çocuğun davranışlarına göre davranışlarını değiştirmeyen anneler bir süre sonra çocukların kendisini dinlediğiniz ve saydığını fark edecektir. Ve yetiştireceği çocuğa ancak bu durumdan sonra şekil verebilmektedir.

3. Mükemmel bir anne olabilmek için, çocuklarınız üzerinde baskı kurmayın. Annenin her dediğini yapan ve annenin kontrolünden çıkmayan çocuklar mükemmel çocuk değildir. Bu çocuklar anne ile yaşamaya alışacağı için, oların yokluklarında boşluğa düşerler. Kendilerine güvenen birer birey olamazlar. Kendi istek ve arzularını, annesinin fikirleri ile birlikte olgunlaştıran çocuklar mükemmeldir. Bu nedenle çocukları baskı ile değil, saygı ve toplumsal kurallar çerçevesinde yetiştirmelisiniz.

4. Mükemmel anneler aynı zamanda çok iyi birer gözlemcidir. Çocuklarının yeteneklerini ortaya çıkarıp, bunları işleyebilmek mutlu çocuklar oluşturacaktır. Kendi isteklerinizi veya yapmayı isteyip de yapamadığınız şeyleri, çocuklarınıza yaptırmak için zorlamayın. Bırakın yetenekleri olan şeylere yönelsinler, böylelikle her daim başarılı olsunlar ve bu başarı onları mutlu etsin.

5. Kendine güvenen ve bir duruşu olan çocuklar ancak mükemmel annelerin eseridir. Çocuğunuzun kendine güvenebilmesi için onun girişimci olmasını sağlamalısınız. Bunun için de çocukların oyuncaklarla oynamalarına ve ortalığı dağıtmalarına izin vermelisiniz. Arkadaşları ile zaman geçirmelerine fırsat vererek, hem paylaşımcı hem de toplumsal ortamlarda rol alabilme kabiliyeti vermiş olursunuz.

 

Okan Bal
Uzman Psikolojik Danışman ve Aile Terapisti

Sorunlarınızın Daha Sağlıklı Çözümü İçin
“Online Terapi” Randevusu Alabilirsiniz.

onlineterapim-randevual