Beklenen o büyük gün geldi çattı ve sevdiğiniz adamla bir ömür boyu yaşamak için ‘’evet’’ dediniz. İmzalar atıldı, her şey çok güzel fakat bugüne kadar hiç ev işi yapmadınız, yemek bulaşığa dokunmadınız. Şimdi kendi eviniz ve kendi sorumluluğunuzda her şey. Sabah işe git, akşam eve gel, yemek yap, evi topla bulaşıkları yıka… Evet, evet… Bunları okurken bile yoruldunuz farkındayım. Şimdi gelin işleri nasıl kolaylaştıracağımıza bakalım ve eşinizle birlikte günün keyfini çıkartmak size kalsın.

İlk olarak evde eşinizle birlikte iş bölümü yapın, birlikte yaşadığınız evin sorumluluğunu paylaşın.

Mümkün olduğunca hafta içi temizliği bitirmeye çalışın ki hafta sonunuz size kalsın. Yerleri siz silecekseniz, tozları eşiniz alsın. Bu hem kişinin sorumluluk bilincini geliştirir, hem de ev işlerinde oyalanılacak zamanı yarı yarıya azaltır.

Mutfağa birlikte girin.

‘’Eşim yumurta bile kıramaz’’ diyen hanımları duyar gibiyim. Yapamayacaklarını bir kenara bırakırsak yapabilecekleri şeyleri yapması için motive edin. Siz yemek hazırlarken eşiniz salatayı yapabilir. Bu hem işten yorgun geldiğinizde yemeği tek başınıza yapmanın külfetini ortadan kaldırır, hem de eşinizle birlikte mutfakta vakit geçirip birbirinize olan paylaşımınız artar. Yemeği o gün yapmayıp bir gün önceden yapmak,  işten geldiğinizde yemek yapmak için harcayacağınız vaktin size kalmasını sağlar.

Alışverişe beraber çıkın, eksiklerin listesini günlük olarak tutun.

Liste yapmak hem alışverişte oyalanmayıp eksiklerinizi almayı sağlar hem de gereksiz harcamalardan sizi kurtarır.

Çamaşırları yıkarken dikkat edilmesi gerekenler;

Çamaşırlar yıkanırken renkliler ve beyazlar ayrı yıkanmalı, makineyi çok fazla doldurmak çamaşırların yıkanmasını engelleyeceğinden yeterli miktarda doldurmak gerekir.

Çok fazla deterjan koymak çamaşırlarınızın çok temiz olacağı anlamına gelmemeli, fazla konulan deterjan çamaşırlarınızın durulanmasını zorlaştırır. Temiz çamaşırlar için belirtilen miktarda deterjan konmalı makineye.

Ütü, kadınların ev işleriyle en büyük imtihanı…

Ütü yapmak ev işlerinin en sıkıcısı olarak bilinir; fakat bu işi de bazı püf noktalarla sevimli hale getirebilirsiniz.

Sevdiğiniz çamaşırları ütü yaparken ilk sıraya koyup sevmediklerinizi sona bırakabilirsiniz. Kıyafetlerinizin kumaşına uygun ısıda ütü yapmak kıyafetlerinizin hasar görmesini engeller, kıyafetleriniz nemliyken ütülemek kıyafetlerinizin daha kolay ütülenmesini sağlamakla birlikte zaman kazanmanızı da sağlar.

 

Okan Bal
Uzman Psikolojik Danışman ve Aile Terapisti

Sorunlarınızın Daha Sağlıklı Çözümü İçin
“Online Terapi” Randevusu Alabilirsiniz.

onlineterapim-randevual