Amerikalı psikologlar evliliklerinde gerginlik yaşayan kadınlarda diyabet, felç ve kalp hastalığı riskinin daha fazla olduğunu belirtti. Erkeklerin ise, bu tür problemlere daha dayanıklı olduğu ortaya çıktı. Kadınlar, erkeklere göre sağlık meselelerini daha fazla kafaya taktıkları için bu tür sorunlarla karşılaşıyor.

Yapılan bir araştırma, kötü giden sorunlu evlilik hayatında kadın sağlığının erkeklerden daha fazla zarar gördüğünü ortaya koydu. Amerikalı psikologlar, evliliklerinde gerginlik yaşayan kadınlarda diyabet, felç ve kalp hastalığı riskinin daha fazla olduğunu belirtti. Erkeklerin ise, bu tür problemlere daha dayanıklı olduğu ortaya çıktı.

HER İKİ TARAF DA DEPRESYONA GİRİYOR

Yirmi yıldan uzun süredir evli olan üç yüze yakın çiftin incelendiği araştırmada, eşlere çeşitli anketler yapıldı ve depresif bulguları incelendi. Doktorlar, bu kişilerde metabolik sendrom, yani artan hastalık riskine işaret eden belirtiler, olup olmadığını anlamak için de bir takım testler yaptı. Elde edilen bilgiler, kötü giden evliliklerde hem kadınların hem de erkeklerin depresyona girdiklerini, ancak kocalarının aksine kadınların fiziksel olarak da hastalandıklarını gösterdi.

HORMONLARIN ETKİSİ

Araştırmacılar, gergin ve problemli evliliklerde çiftlerden her ikisinin de hem psikolojik hem fiziksel sıkıntılar yaşayacağını beklediklerini, ancak sonuçların onları yanılttığını belirtti. Uzmanlara göre, kadın ve erkekler arasındaki bu fark, kadınların karmaşık hormon yapısından ve erkeklere göre sağlık meselelerini daha fazla kafaya takıyor olmalarından kaynaklanıyor.

 

 

online-aile-danismanlik-online-evlilik-terapi-gaziantep-psikolojik-danismani

Sorunlarınızın Daha Sağlıklı Çözümü Adına Profesyonel Aile-Evlilik Danışmanlık Hizmeti

(Yüz-yüze veya Online Randevu) Alabilirsiniz.

psikolojik-danisma-ogrenci-danismanligi-randevual1-gaziantep