Kitap okumakla kitap okuma alışkanlığı edinmek farklı şeyler. Zorla da olsa kitap okuyabilirsiniz ama kitap okumayı alışkanlık edinmek, tıpkı bir spor gibi biraz antrenman gerektiriyor.

Kitap okumak istiyorsunuz ama bir kitap okuma alışkanlığınız mı yok? Raflardaki kitaplar gözünüzü mü korkutuyor? “İnternette okuduklarımız da sayılır herhalde…” diyerek vicdanınızı susturmaya mı çalışıyorsunuz? Yalnız değilsiniz. Türkiye’de kitap okuma alışkanlığı oranı 1000’de 1. Avrupa ortalamasının yüzde 21 olduğu düşünüldüğünde, bir hayli gerideyiz. Bir başka deyişle, ortalamaya vurursak, bir Türk 10 yılda 1 kitap okuyor. Bu tablonun karşısına geçip ayıplamak kolay. Ancak belli ki ortada bir “uyuşmazlık” sorunu var. Bunu vicdanında hisseden, kitap okuyan insanları görünce “Keşke ben de böyle aşkla şevkle kitap okuyabilsem.” diyen ya da vakit yokluğundan şikâyet eden birçok kişiye rastlıyoruz. İşte onlar için bazı tavsiyeler:

 1. Ne okuyacağınıza karar verin
  İlgi alanlarınızı ya da hobilerinizi belirleyip ona göre bir okuma listesi çıkarabilirsiniz. Ama bu işlere yabancıysanız, sürükleyici, okuması kolay, mümkünse kısa (200 sayfayı geçmeyen) kitaplarla başlayın.
 2. Elinizin altında mutlaka kitap bulundurun
  Kitap okuma şevkinin nerede belireceği belli olmaz. Çantanızda, arabanızda ya da elinizde kitapla dolaşmaya alışın. Bazen otobüste, bazen trende açıp birkaç sayfa okuyabilir, derken kendinizi yepyeni bir dünyaya dalmış bulabilirsiniz.
 3. Kitap tavsiyesi alın
  Benzer duygu ve düşüncelere sahip olduğunuzu bildiğiniz kimselerden kitap tavsiyesi alın. Her kitap herkese hitap etmiyor elbette. Ancak bazı kitapların etrafında kümelenen insanları biraz inceleyince, içlerinde size benzer kimseler olduğunu görebilirsiniz.
 4. E-kitap size uzak kalmasın
  Yıllarca tuğla gibi kitaplara bakıp bakıp iyice soğumuş olabilirsiniz okumaktan. Bu durumda elektronik ortamlarda kitap okumak size göre olabilir. Kindle, Calibro, Pocketbook gibi ürünler, hayatınıza yeni bir sayfa açmanıza yarayabilir.
 5. Okuma gruplarına katılın
  Düzenli olarak toplanan ve belirli bir kitabı okuyup değerlendiren okuma gruplarına katılabilirsiniz. Ya da sizin gibi insanları bulup bir tane grup kurabilirsiniz. Hafif kitaplarla başlayıp zamanla daha “ağır” kitaplara geçebilirsiniz. Okuduklarınız üzerine konuşmak, sizi cesaretlendirecektir.
 6. Kitap için vakit ayırın
  Günlük planınızda kitap okumaya ayırdığınız vakit yoksa kendiliğinden kitap okuma alışkanlığı geliştirmeniz biraz zor. Otobüste yolculuk yaptığınız saati bile ayırsanız, günlük okuma rutinini yerine getirmiş olursunuz. Zamanla günde birkaç saate çıkabilir bu.
 7. Kitap okuma kampları yapın
  Yaz geliyor. Muhtemelen tatil yapacaksınız. Tatilinizin birkaç gününü, birkaç arkadaşla ya da ailenizle kitap okuma kampı yaparak değerlendirebilirsiniz. Mesela bir yazarın bütün kitaplarını alıp elden ele değiştirerek okuyup ardından yazarla ilgili keyifli bir sohbet yapabilirsiniz.
 8. Bir film, bir kitap günleri
  Kitap okumasanız da sinemayı seviyorsunuzdur. “Ya bunun filmi var, kitabına ne gerek?” demişsinizdir belki. Kitap uyarlaması filmleri seyretmeden önce, kitabını okumayı kendinize şart koşun. Ödülü de o filmi seyretmek olsun. Özellikle klasik romanları okumada çok işinize yarayabilir.
 9. Okuma notlarınızı insanlarla paylaşın
  Kitaplarla ilişkinizi biraz daha vefalı tutun. Okuyup bir kenara atmaktansa, her kitabı okuduktan sonra onunla ilgili araştırma yapın. Sonra da kitapla ilgili düşüncelerinizi yazın. Bu yazıları bir blog’da ya da sosyal medyada paylaşmak iyi bir fikir olabilir.