Her insan hayatının ortalama 20 yılını uykuda geçirir. Uykunun hayatımız üzerindeki olumlu etkisinin farkında olmasak da gereksinim duyarız. Uykusuz kalmak için sinir sistemi merkezini uyaran kafein içeren içeceklere ihtiyaç duyarız. Kahve bunların başında gelir. Uyku deyip geçmeyin,  uyku hakkında bazı ilginç bilgiler.

Fit bir vücuda sahip olmanın bu kadar önemli olduğu bir çağda en büyük müttefikimiz uykudur. Nasıl mı? Uyku sırasında vücut kendini şarj eder. İyi bir uykunun arkasından vücut dinç ve enerjiktir. Tabi bunun tersi de doğru; uykusuz gecelerden sonra piller tam şarj olmamış demektir. Bu durumda vücudumuz ihtiyacı olan enerjiyi karşılamak için neye ihtiyaç duyar? Daha fazla yemeğe!

Uykusunu almış kişiler daha az gıda ile beslenirken uykusuz insanlar daha fazla yemek yeme ihtiyacında olur. Bu nedenle iyi bir uyku en güzel diyettir.

Uykunun küçümsenemez bir diğer özelliği de yaşlanmayı geciktiriyor olması. Gece boyunca insan vücudu melatonin ve büyüme hormonu salgılamaktadır. Bu hormonlar fiziksel görüntümüzü etkiler. En çok salgılandığı saatler gece yarısı civarıdır. Bu nedenle kırışıklıklarla savaşmak için akşam 10’dan sabah 6-7’ye kadar uyumak gerekir.

Yorgun ve zor geçmiş bir günün ardından vücut uykudayken kendi kendini şarj edebildiği, yorgunluğu giderebildiği gibi yaraları da iyileştirir. Vücutta iyileşmesi gereken yaralar varsa, uyku iyi bir ilaçtır.

Peki güzelliğimizi ve sağlığımızı borçlu olduğumuz düzenli bir uyku için neler yapmalıyız? Aslında cevap gayet de açık; hafif yiyecekler. Şekerli, kalorisi yüksek, çok şeker içeren alkol gibi gıdalar geceleri yararlı olan büyüme hormonunun salgılanmasını azaltmaktadır.

Deliksiz uyku için ne yapmalı?

Uyumadan önce rahatlamaya ve beyninizdeki düşünceleri atmaya çalışın. Devamını okuyun…

Yatağa gitmeden önce yaptığınız şeyi daha önceden bırakmalısınız. Kendinize bir saat belirleyebilir (örneğin 22.00) ve bu saate kadar gün içinde planladığınız tüm işi bitirebilirsiniz. Bir şeyi yapmayı unutursanız endişelenmeyin ve bu işi yapmayı ertesi sabaha bırakın. Bu küçük zaman aralığı, hiçbir şey uyumanızı engellemesin diye zihninizin tüm düşüncelerden kurtularak dingin hale gelmesine yardım edecektir.

Ayrıca zihninizi güzel hayallerle de doğru çerçeveye oturtabilirsiniz. Bunun için bir rüya tabirleri kitabı açın buradan neşe ve iyiliği temsil eden simgeleri seçin. Gözlerinizi kapayın ve bu simgeleri tüm ayrıntılarıyla canlandırın. Bu şekilde, gece tatlı rüyalar görme ihtimaliniz artar.

Yeni bir güne iyi bir ruh haliyle uyanmak gerçek bir zevk olacaktır.

Kaynak: everydayme

 

 

Sorunlarınızın Daha Sağlıklı Çözümü Adına Profesyonel Danışmanlık Hizmeti

(Yüz-yüze veya Online Randevu) Alabilirsiniz.

psikolojik-danisma-ogrenci-danismanligi-randevual1-gaziantep