Umudunuzu Yitirmeyin

Bir iyimser ile bir kötümser arasındaki en belirgin ayrım birinin mutlu, diğerinin mutsuz olmasıdır. Mutlu kişiyi mutsuz kişiden ayıran da yaklaşımdaki bu kutuplaşmadır. Geleceğe iyimser gözlerle baktıkça, karşı karşıya bulunduğumuz zorluk ve tehlikelerle savaşma gücünü içimizde her zaman duyabiliriz. İyimserliğimizi yitirdiğimizde ise savaşacak gücümüz kalmaz. Zor günlerimizde bize direnme gücü veren içimizdeki umuttur. Umutsuzluk çemberine düştüğümüz anlarda Shelley’nin Prometheus Unbo-und (Zincirlerini Koparan Prometheus) adlı eserinde değindiği ilkeye sarılmalıyız: “Umut umdurduğunu gerçekleştirene kadar umudunuzu yitirmeyin.”

Olumlu Davranın !

Zaman zaman zihnimizi olumsuz, kötümser düşüncelerden arındırmada zorlanırız. Böylesi zamanlarda düşüncelerimizin yerine davranışlarımızı koymak yarar sağlayabilir. Pollyanna ilkesi burada da geçerlidir: Olumlu davranışlar, olumsuz davranışlardan daha etkilidir. Bu gerçek Homer’in Odyssey adlı eserinde etkileyici bir biçimde ortaya konur: Deniz perilerinin büyüleciyi sesleri Yunanlı denizcileri baştan çıkarır. Ulysess adamlarını gemi direğine bağlayarak mutlak bir felaketi önlerse de, deniz perilerinin büyüleyiciliğini silemez. Orpheus daha bilgece bir davranış göstererek öylesine tatlı bir sesle şarkı söylemeye başlar ki deniz perilerinin sesi duyulmaz olur. Olumlu bir “karşı atak”, davranış değişikliği sağlamanın en etkili yoludur. Çinliler’in dediği gibi, “Küçük bir mum yakmak, karanlığa düşmekten iyidir.”

Yaşamınızın Tüm Sorumluluğunu Üstlenin

Doktorlar her şeyi oluruna bırakan bir insanın yaşama bağlılığını yavaş yavaş yitirdiğini belirtiyorlar. Psikiyatr Dr. Flanders Dunbar eşit ağırlıkta koroner hastalığa yakalanan iki hastanın öyküsünü anlatır. Biri tedaviyi hastalığa meydan okuma, diğeri de yenilgi olarak görür. İlki, “İyileşmek için çaba göstermeliyim” diyerek olumlu bir tepki gösterirken, İkincisi “Her şey sizin elinizde, doktor” diyerek tüm sorumluluğu doktorun omuzlarına yükler. İlk hasta iyileşir, diğeri ise ölür.

 

 

Sorunlarınızın Daha Sağlıklı Çözümü Adına Profesyonel Danışmanlık Hizmeti

(Yüz-yüze veya Online Randevu) Alabilirsiniz.

psikolojik-danisma-ogrenci-danismanligi-randevual1-gaziantep