Eşlerin birbirlerine yaklaşmasını ve anlamasını sağlayacak en etkili faaliyet, gün sonunda bir araya gelerek günlerinin nasıl geçtiğinden söz etmeleridir. Günün değerlendirilmesi bazen detaylı olacaktır bazende yüzeysel olabilir. Her zaman aynı düzeyde olmayabilir. Eğer bu alışkanlığa sahip değilseniz, bu yazı ile birlikte eşinize gününün nasıl geçtiği ile ilgili soru sormaya başlayabilirsiniz.

Evliliklerde çiftlerden kaynaklanan sorunlar olabileceği gibi, çoğu zaman ise yaşamlarında ki diğer alanlarındaki stresi, ilişkilerine yansıttığı için ortaya çıkmaktadır. Bu stresin kendilerini etkisi altına aldığını farkına varan ve bununla başa çıkan çiftler evliliklerini uzun yıllar sürdürmeyi başarırlar. Eşler birbirlerinin günlerinin nasıl geçtiğine dair sakinleştirici sohbeti yemek masasında yada çocuklar uyuduktan sonra yapmayı tercih ederler.

 

Gün içinde yaşadığımız stresi hafifletecek sohbeti eşimizle nasıl sağlayabiliriz?

  • Öncelikle günlük 15-20 dakikanızı bu konuşmalara ayırmanız ve sırası ile her ikinizde sizi strese sokan durumlardan bahsedin.
  • Eşiniz size o günkü yaşadığı etkilendiği bir durumu söylediğinde onu iyice anlamak ne hissettiğini bilmeden verilecek cevap, çözüm önerisi sizin onu yeterince dikkate almadığınızı hatta sıkıntısını hafife aldığınızı düşünebilir. Dikkat etmeniz gereken ise, tavsiyeden önce eşinize anlayışla yaklaşmaktır. Eşiniz ile empati kurduğunuzu onu tam olarak anladığınızı göstermelisiniz.
  •  Eşinizi dinliyorken hem bedel diliyle hemde zihinsel olarak onu dikkate alacak bir dinleme yapmalısınız. Konu ile ilgili daha iyi anlamaya çalıştığınızı ifade eden sorular sorun. Başınızı sallayın. Anladığınızı ifade eden tepkiler vermek vb.
  • Eşiniz zor bir mücadele gösteriyor ve bu süreçte kendini yalnız hissediyorsa ona yanında olduğunuzu ve ”Biz”olduğunuzu, beraber olduğunuzu ona belli edin.
  • Ona dokunun, sarılın, ve sık sık sevgi sözcüklerini kullanmayı ihmal etmeyin. ”seni seviyorum” çoğu zaman tüm dertlerin ilacıdır. Eşinize duygularının ne hissettiğinin kendiniz için önemli olduğunu duyurun. Ve önemsediğinizi sözlerinizle tavrınızla belli edin.

 

Sorunlarınızın Daha Sağlıklı Çözümü Adına Profesyonel Danışmanlık Hizmeti

(Yüz-yüze veya Online Randevu) Alabilirsiniz.

psikolojik-danisma-ogrenci-danismanligi-randevual1-gaziantep