Bir İlişki Neden Rutine Girer?

Şöyle bir çift düşünün; inanılmaz derecede birbirlerini seviyorlar, gözleri birbirinden başka kimseyi görmüyor, bu kadar deli divane aşıklar, fakat bir bakıyoruz aradan 6 ay /9 ay/12 ay geçiyor, ilişki rutine oturuyor. Artık her şey sıradanlaşıyor. Neden böyle bir sürece ilişkiler sürüklenir?

Özen Göstermeme: İlişkilerde zaman geçtikçe çiftlerin kendilerine ve ilişkilerine gösterdiği özen kayboluyor. Belki bir çok bayan şuan diyor; ”Ben çok özen gösteriyorum fakat eşimden aynı özeni göremiyorum.” O zaman şöyle düşünün, şu an evde rahatça dolaştığınız kıyafetlerinizle, o aşk dolu günlerinizde eşinizin karşısına çıkar mıydınız ya da şu andaki davranışlarınızın kaçını en aşk dolu dönemlerinizde yapıyordunuz? Belki bir tanesini bile yapmıyordunuz.

Biraz geçmişe gidelim; belki de aşık olduğumuz kişiyi 5 dakika görebilmek için 200 km yol gidebilirdik. Gözlerimiz parlar, cildimiz parlar, onu düşünürüz onu yaşarız, onu soluruz. ‘Aşk aslında kendini kaybetmeden sevdiğinin içinde erime halidir.’ Şimdi bu durumu ne kadar yaşıyoruz ve ne kadar paylaşıyoruz.

Zaman Ayırmama: Çiftlerin arasında çok az iletişim var. Birbirlerine yeterince verimli zaman ayırmıyorlar. Maalesef ortalama karı-koca arasındaki ilişkiler, yemek hazır mı? tuzu uzat, biberi uzatın dışında günde 4 dakikayı bile bulmuyor. İş, çocuk, hayat derken çiftler beraber yaşamayı, muhabbet etmeyi unutuyorlar.

İlişkiyi Kazanılmış Hak Olarak Görmek: İlişkimize de nesnelere bakar gibi bakıyoruz. Özellikle hukukta bir tabir vardır, ‘müktesep hak’ kazanılmış hak, ilişkilerimizi de kazanılmış hak olarak görüyoruz. Yani bizim malımız olarak görüyorsak, ister istemez sahip olduğumuz nesnelere nasıl davranıyorsak onlara da öyle davranıyoruz.

Şöyle düşünün sizi çok heyecanlandıran elbise ya da bir araba aldınız nasıl davranırsınız? O ilk günler fazlaca özeniriz, dikkat ederiz. Aman leke olmasın, aman çizilmesin gibi… Aradan bir süre geçince, tamamen sahipleniyoruz ve bu özen kaybolmaya başlıyor. Artık aldığımız kıyafet ya da araba gözümüzdeki ilk günkü değerini yitiriyor. Artık o sadece hayatımızdaki araç hükmüne geliyor. Bizi işimizden evimize götüren bir vasıta ya da dışarıda soğuktan sıcaktan koruyan bir giysi olmaktan öteye gitmiyor. Bir fonksiyonu var ve fonksiyonunu yerine getiren bir nesne…

Belli zaman sonra kişiler aynen bir nesneyi kazanılmış hakkı gördüğü gibi; ilk önce ihtişam gösteriyor, sonra geleneksel bakış açısı ile kişiler birbirlerine sorumlulukları paylaşıp ”Zaten yapmak zorunda ya da bakmak zorunda” durumuna sürükleniyorlar.

Sıradanlaşan İlişki Nasıl Canlanır?

Bu bakış açısına göre ilişkinin rutine gitmemesi için bir sebep yok. Ancak bu bakış açısını değiştirip sıradanlığın dışına çıkarsak O ilk gün gösterdiğimiz özen devam edebilirse, birbirimize yeterince vakit ayırabilirsek ve bir nesne değil de karşımızdakinin insan olduğunu fark edebilirsek ilişkimizde rutinden çıkar.

Eşiniz yüzde yüz size ait bir malınız değildir. Sevgisi ancak hak ederseniz size döner. Evliliğinizin sıradanlıktan kurtulmasını istiyorsanız. Öncelikle bakış açınızı değiştirip, eşinizin özen gösterilmesi gereken bir insan olduğunu hatırlamak ve her gün bir canlı gibi ilişkinizin de bakıma yiyeceğe ihtiyacı olduğunu bilmeniz ve doyurmanız gerekiyor.

Canlı bir ilişki; sevdiğinizi hissettirmek, sevgimizle, ilgimizle, şefkatimizle eşimizi doyurmak ve onun canlılığını sürekli hale getirmekle mümkündür.

Sorunlarınızın Daha Sağlıklı Çözümü Adına Profesyonel Danışmanlık Hizmeti

(Yüz-yüze veya Online Randevu) Alabilirsiniz.

psikolojik-danisma-ogrenci-danismanligi-randevual1-gaziantep