İnsan dönem dönem baş edemeyeceği psikolojik zorluklarla karşılaşabilir. Böyle durumlarda alanında uzman bir psikologdan yardım almak belki de en mantıklı seçimdir. Hangi durumlarda psikoloğa gitmeniz gerektiğini belirten 6 işaret:

Çevreniz bir psikoloğa gitmeniz gerektiğini söylüyorsa

Size en yakın olan insanlar bazen bulunduğunuz ruh halini sizden daha iyi gözlemleyebilir, sizin göremediğiniz şeyleri görebilir. Özellikle depresyon içindeyseniz kendinizle ilgili bazı konulara tarafsız yaklaşmanız zordur. Sizi seven insanların tavsiyelerine kulak vermelisiniz.

Bunalmış hissediyor ve her gününüz zorlu geçiyorsa

Yaptığınız işten veya genel yaşantınızdan son zamanlarda hiç memnun değilseniz, üzerinizde sürekli bir baskı hissediyor ve bunun üzerinden gelemeyeceğini düşünüyorsanız psikoloğa gitmek için doğru bir zamandasınız.

Gergin bir aile hayatınız varsa

Sizi en fazla rahatlatacak ve destek olacak ailenizle aranız iyi olmayabilir. Bunun için kendinizi hem suçlu hem de yalnız hissedebilirsiniz. Bu konuda sorunun içeriğine bağlı olarak bireysel terapiye veya aile terapisine başvurabilirsiniz.

Sürekli aynı şeyler için kaygılanıyor ve yakınlarınızı yıprattığınızı düşünüyorsanız

Ruhsal rahatsızlıklarda en sık görülen şeylerden birisi aşırı düşünme ve sürekli kaygıdır. Son zamanlarda bunlardan ötürü çok bunaldığınızı ve etrafınızdakileri de bunalttığınızı düşünüyorsanız, kaygı sorunlarına terapinin çok yardımı olduğunu unutmayın.

Kendinizi “acaba bir psikoloğa mı gitsem” derken buluyorsanız

Son zamanlarda aklınızdan çok sık bir psikoloğa gitme düşüncesi geçiyorsa bunun için harekete geçin. Kendi hislerinizin en iyi siz farkında olursunuz. Ayrıca sıkıntılarınız için harekete geçiyor olmak size iyi gelecektir.

Kaygı, üzüntü, uykusuzluk, umutsuzluk veya takıntı belirtileri

Bu rahatsızlıklardaki belirtileriniz son zamanlarda çok artmışsa ve kendi başınıza üstünden gelemiyorsanız bir yardım almak sizin için en iyisidir. Bu alanda uzmanlaşmış bir psikoloğa gitmek süreci çok çabuk atlatmanızı sağlayacaktır.

 

Sorunlarınızın Daha Sağlıklı Çözümü Adına Profesyonel Danışmanlık Hizmeti

(Yüz-yüze veya Online Randevu) Alabilirsiniz.

psikolojik-danisma-ogrenci-danismanligi-randevual1-gaziantep