Televizyon izlemek, büyüklerde olduğu gibi çizgi film izleyen çocukların da hayatını olumsuz etkileyebiliyor.

Çizgi filmlerin çocukların hayal dünyasını genişlettiyor, ancak içeriği her zaman masum olmayan çizgi filmlerin çocukların ahlaki ve psikolojik gelişimini olumsuz etkileyebilir.

Çocukların 18 aylıktan itibaren televizyondan gelen uyarılara, seslere ve görüntülere aşina olacaktır. Sürekli şiddet içerikli çizgi film izleyen çocukların diğer yaşıtlarına göre daha fazla kavga ettikleri ve çok daha gergin oldukları gözlemlenmektedir. Bu çocukların anne-baba ve büyükleriyle ilişkilerinde daha gergin, sabırsız ve asi oldukları görülür.”

Şiddet içeren çizgi filmleri izleyen çocukların acı ve üzüntülere daha az hassas olurlar, yapılan araştırmalara göre şiddet içerikli çizgi film izleyen çocukların çevrelerine karşı saldırgan davranışlarda bulunmada diğerlerine göre daha yatkın oldukları görülmüştür.

Günde ortalama 3-4 saat televizyon izleyen çocukların diğer çocuklara göre yüzde 40 dikkat eksikliği ve hiperaktivite oluşumuna daha yatkın olduğunu belirten uzman şunları söylüyor: “Çocukların TV ve çizgi film saatlerini kontrol altında tutun. Şiddet ve öfke içeren çizgi filmleri izlemesini engelleyin. Farklı hobi ve uğraşlara yönlendirin.”

gaziantep pedagog okanbal randevualll