Hafıza ve konsantrasyon birbiriyle ilişkilidir, ama bu birisi iyi olduğunda muhakkak diğerinin de iyi olacağı anlamına gelmez. Maalesef, yaşınız ilerledikçe hafıza kaybı ve konsantrasyon eksikliği yaşayabilirsiniz. Yaşın ilerlemesine bağlı hafıza kaybını tamamen engellemek zor olsa da, hafızanızı keskinleştirmek ve kavrayışınızı güçlendirmek için günlük rutininizde yapabileceğiniz küçük değişiklikler var. İşte size konsantrasyon ve hafızayı geliştirmek İçin 5 Öneri:

1. Daha Fazla Zihninizi Uyaran Aktivite Yapın

Egzersizler nasıl vücudunuzun güçlü kalmasına imkan veriyorsa, beyni uyaran aktiviteler yapmak da zihninizin zinde kalmasını sağlıyor.Mayo Klinik Araştırma Enstitüsü’ne göre bulmaca çözmek, araba kullanırken ya da yürürken alternatif yollar izlemek , gazetedeki bir köşe yazısını okumak ya da bir enstrüman çalmayı öğrenmek gibi aktiviteler zihni açıp, kuvvetlendiriyor. Hangi aktiviteyi seçerseniz seçin beyninizi uyaran bir şey olsun.

2. Uykunuzu Alın

Uykunuzu yeterince alamama beyin fonksiyonlarınızın daha iyi çalışmasını , problem çözme ve muhakeme yeteneklerinizi tam manasıyla kullanmanızı engeller. Az uyku yeni bir bilgiyi hatırlamanızı ve günlük işlere konsantre olmanızı engeller. Gerekli uyku süresi kişiden kişiye değişse de, yetişkinler 7-9 saat arası çocuklar ise 10-11 saat arası uyumalıdırlar.

3. Sosyal Aktiviteler

Arkadaşlarınızla ve ailenizle zaman geçirmek aslında biraz eğlenmekten daha fazla anlama geliyor. Sosyal etkileşimler hafıza sorunlarına yol açan depresyon ve stresi azaltıyor hatta tamamen yok ediyor. Arkadaşınızla bir yemek için dahi olsa evden çıkmak hele ki yalnız yaşıyorsanız size iyi gelecektir.

4. Dikkat Dağıtıcı Şeylerden Uzak Durun

Aynı anda çok fazla şeye odaklanmaya çalışmak konsantrasyonu kaydadeğer miktarda azaltır. Bir işle uğraşırken dikkat dağıtıcı şeyleri mümkünse tamamen ortadan kaldırın, kendinize televizyon, telefon ve bilgisayardan uzakta sessiz bir oda ayarlayın. Emin olun böyle bir ortamda öğrendiğiniz bilgiyi daha sonra hatırlamanız da çok daha kolay olacaktır.

5. Spor Yapın

Zihninizi keskinleştirmek için fiziksel egzersizleri hayatınızın bir parçası yapın, böylece hafızanızı ve konsantrasyonunuzu geliştirebilirsiniz. Sağlıklı bir vücut ile zeka doğrudan ilişkilidir.

Not: Hafıza kaybı ve konsantrasyon eksikliği ciddi bir problem haline geldiyse, doktorunuza görünmekte yavaş davranmayın. Bazı hormonel hastalıklar veya vitamin eksikliklerinin tedavisiyle bu sorundan kurtulabilirsiniz.

 

Nasıl Psikolojik Danışmanlık Randevusu Alabilirsiniz..

gaziantep pedagog okanbal randevualll