Ergenlik Danışmanlığı Ergenlik Sorunları

Anne-baba ve çocuk iletişiminin sağlıklı olması, ebeveynlerin çocuklarıyla kurdukları iletişimin kalitesine bağlıdır. İyi iletişim, çocukların duygusal ve sosyal gelişimine olumlu bir etki yapabilir. Ebeveynler, çocuklarıyla iletişim kurarken sadece sözlü değil, aynı zamanda fiziksel olarak da onların seviyesine inmelidirler. Bu, çocukların anlama düzeyine uygun bir dil kullanmayı içerir.

Dinleme becerisi, ebeveynlerin çocuklarına duyarlılık göstermeleri ve onları anlamaya çalışmaları açısından önemlidir. Göz teması kurmak, çocuklara ilgi gösterdiğinizi ve onlarla ilgilendiğinizi gösterir. Eğer göz teması kurulmazsa, çocuk, kendisini dinlenmedi hissedebilir.

Ebeveynler, çocukları konuşurken dikkatlerini tamamen onlara odaklamalıdır. Diğer aktiviteleri bir kenara bırakarak çocuklarına zaman ayırmak, onlara değer verildiği hissini yaşatır. Sözlerini kesmeden dinlemek ve gülümseme gibi olumlu sinyallerle çocukları cesaretlendirmek de önemlidir.

Ergenlik döneminde, çocukların sevilme, anlaşılma, güven ve değer görme ihtiyaçları artar. Bu dönemde ebeveynlerin, çocuklarıyla iletişim kurarken duyarlılık göstermeleri ve onların duygusal ihtiyaçlarını anlamaya çalışmaları önemlidir. Ayrıca, ergenlik dönemindeki çocuklar için duygusal destek sağlamak da hayati bir rol oynar.

Ebeveynlerin, çocuklarının davranışlarına dair endişeleri varsa, profesyonel yardım almayı düşünmeleri önemlidir. Örneğin, çocukların içine kapanık olmaları, saldırgan davranışlar sergilemeleri veya depresif ruh halleri gibi durumlar, uzman yardımı gerektirebilir. Ebeveynlerin bu konularda açık iletişim kurmaları ve gerekirse bir uzmana başvurmaları, çocuklarının sağlıklı bir şekilde gelişimine katkıda bulunabilir.

Anne Babanın Psikolojik Destek Almayı Düşünmesi Gereken Durumlar

– Ergenin neredeyse hiç konuşmaması ve nereye gittiğini söylememesi
– Yeme alışkanlıklarında değişiklikler olması
– Odasından dışarı çıkmaması
– Saldırgan ve yıkıcı davranması
– Sürekli okulu asması
– Sürekli kavgaya karışması
– Cinselliğin gündeminde aşırı yer alması
– Sinir krizleri geçirmesi
– Kanunları çiğnemesi
– Tekrarlar biçimde aşırma davranışı sergilemesi ve hırsızlık yapması
– Uzun süre depresif ruh halinde olması
– Sık sık şiddete yönelik davranışlar sergilemesi

Ergenlik Danışmanı Okan BAL

Telefon: 0 534 363 98 96
Email: bilgi@okanbal.com
Adress: Uzm. Psk. Dan Okan Bal, Gazi İş Merkezi, Kat:6, Ofis:80, Eti, Birecik Sk., 06570 Çankaya/Ankara
Çalışma Saatleri:
Pazartesi – Cuma; 12:00 – 20:00
Cumartesi; 12:00 – 20:00
Pazar; 12:00 – 20:00

Ergenlik

ergenlik

 

Bir yanıt yazın

Pedagojik Danışmanlık
Çocuk Pedagojik Danışmanlık
Aile Danışmanlığı
Aile Danışmanlığı
Ebeveyn Danışmanlığı
Ebeveyn Danışmanlığı
Randevu ve Seans Bilgisi İçin Tıklayın
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhabalar Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Bize Yazın yada Arayın 0 534 363 98 96
Uzman Psikolojik Danışman Okan Bal, Pedagog, Aile Danışmanı ve Öğrenci Koçu, Başlıca Danışmanlık Konuları, Aile Danışmanlığı, Evlilik Danışmanlığı, Anne Baba Danışmanlığı, Öğrenci Koçluğu, Çocuk Danışmanlığı, Çocuk Pedagog, Ergenlik Danışmanlığı, Ebeveyn Danışmanlığı, Bireysel Danışmanlık Desteği, Zeka Testleri, Çocuk Gelişim Testleri Konuları. Başta Ankara, Çankaya, Etimesgut Olmak Üzere Bağlıca, Keçiören, Eryaman, Ümitköy, Yaşamkent, Sincan gibi yaşam alanlarından destek almak için randevu oluşturabilir destek alabilirsiniz.