Ergenlik Danışmanlığı Ergenlik Sorunları

Anne-baba ve çocuk iletişiminin sağlıklı olması için ebeveynlere büyük iş düşer. Çünkü çocuk, iletişim kurmayı ebeveynlerinden öğrenir ve gördüğü şeyleri yapmaya eğilimlidir.

Ebeveynler çocuklarıyla iletişim kurarken hem sözlü hem de fiziksel olarak çocuklarının seviyesine inmeleridir. Sözlü olarak, ebeveynler, çocuklarının kolayca anlayabileceği, yaşa uygun bir dil kullanmaya çalışmalıdır.

Dinleme, öğrenilmesi ve uygulanması gereken bir beceridir. Dinleme, etkili iletişimin önemli bir parçasıdır. Ebeveynler çocuklarını dinlediğinde, onlara ilgilendiklerini gösterirler ve çocuklarının söylediklerini önemserler. İyi bir dinleyici olmanın en önemli unsurları şu şekilde sıralanabilir:

Çocukları ile göz teması kuran ebeveynler, çocuklarına ilgili olduklarını ve onlarla ilgilendiklerini gösterirler. Eğer göz teması kurulmazsa, çocuk ebeveyni tarafından dinlenmediğini düşünür.

Çocuklar konuşmak istediklerinde anne babalar tüm dikkatlerini onlara vermelidir. Yaptıklarını bir kenara bırakmalı ve tüm dikkatlerini onlara vermelidirler. Örneğin, ebeveynler, çocukları onlarla iletişim kurmaya çalışırken gazete okumaya veya televizyon izlemeye devam ederse, çocuklar, ebeveynlerinin söyleyecekleriyle ilgilenmediği mesajını alabilir.

Ebeveynler, çocukları konuşurken onların sözünü kesmemelidir. Çocuğun sözünü kesmeden, bir gülümseme veya bir dokunuşla onları cesaretlendirebilirler.

Çocuğumuz ergenlik döneminde ise bu dönemin beklentisinde sevilme, anlaşılma, güven ve değer görme duygusunu yaşamalıdır. Bu nedenle de anne babaların bu duyguları yaşatma adına söz ve davranışları konusunda hassas ve özenli olmaları gerekir. Aksi takdirde ergen bu duygularını tatmin edemeyecek ve farklı çevrelere bu duygularına doyum bulmak adına ihtiyaç duyacaktır.

Anne Babanın Psikolojik Destek Almayı Düşünmesi Gereken Durumlar

– Ergenin neredeyse hiç konuşmaması ve nereye gittiğini söylememesi
– Yeme alışkanlıklarında değişiklikler olması
– Odasından dışarı çıkmaması
– Saldırgan ve yıkıcı davranması
– Sürekli okulu asması
– Sürekli kavgaya karışması
– Cinselliğin gündeminde aşırı yer alması
– Sinir krizleri geçirmesi
– Kanunları çiğnemesi
– Tekrarlar biçimde aşırma davranışı sergilemesi ve hırsızlık yapması
– Uzun süre depresif ruh halinde olması
– Sık sık şiddete yönelik davranışlar sergilemesi

ebeveyn Danışmanı Okan Bal Randevu Al

Telefon: 0 534 363 98 96
Email: bilgi@okanbal.com
Adress: Uzm. Psk. Dan Okan Bal, Gazi İş Merkezi, Kat:6, Ofis:80, Eti, Birecik Sk., 06570 Çankaya/Ankara
Çalışma Saatleri:
Pazartesi – Cuma; 12:00 – 20:00
Cumartesi; 12:00 – 20:00
Pazar; 12:00 – 20:00

 

Bir cevap yazın

Pedagojik Danışmanlık
Çocuk Pedagojik Danışmanlık
Aile Danışmanlığı
Aile Danışmanlığı
Ebeveyn Danışmanlığı
Ebeveyn Danışmanlığı
Randevu ve Seans Bilgisi İçin Tıklayın
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhabalar Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Bize Yazın yada Arayın 0 534 363 98 96
Uzman Psikolojik Danışman Okan Bal, Pedagog, Aile Danışmanı ve Öğrenci Koçu, Başlıca Danışmanlık Konuları, Aile Danışmanlığı, Evlilik Danışmanlığı, Anne Baba Danışmanlığı, Öğrenci Koçluğu, Çocuk Danışmanlığı, Çocuk Pedagog, Ergenlik Danışmanlığı, Ebeveyn Danışmanlığı, Bireysel Danışmanlık Desteği, Zeka Testleri, Çocuk Gelişim Testleri Konuları. Başta Ankara, Çankaya, Etimesgut Olmak Üzere Bağlıca, Keçiören, Eryaman, Ümitköy, Yaşamkent, Sincan gibi yaşam alanlarından destek almak için randevu oluşturabilir destek alabilirsiniz.