Hepimiz mutlu olmak, mutlu hissetmek veya mutluluğa kavuşmak istiyoruz. Ancak bunları başarabilmek için kendimize doğru soruları soruyor muyuz? Belki de gözden kaçırdığımız şey, yanlış soruları sorarak, mutluluk zannettiğimiz olgunun cevabını da yanlış şeylerde bulmak. Bu yazıda, benim kendi kendime sorduğum ve bana hayatımı bir perspektife oturtmama yardımcı olan 10 soruyu sizlerle paylaşıyorum. Bu soruları kendime sordukça, ben de kendimi daha kendi doğrularımla yaşamaya ve daha mutlu hissetmeye başladım. İşte mutluluğa kavuşmak için arada bir belki de teker teker kendi kendinize sormanız gereken 10 soru:

1. Hayatınızı önemsediğiniz değer yargıları ve ilkelere göre yaşıyor musunuz?

2. Eğer ki en yakın arkadaşlarınız/aile fertleriniz/akrabalarınız/çocuklarınız sizi olduğunuz gibi, herşeyinizle bilselerdi bu öğrendiklerinden sonra sizinle ilişkileri iyi ve güzel kalır mıydı?

3. Bugün sizden daha büyük bir şeyin (toplumunuzun, çevrenizdekilerin, büyük bir arkadaş grubunun) iyiliğine katkıda bulundunuz mu?

4. Eğer başkaları da sizin gibi davranıyor olsaydı, dünyanın daha iyi bir yer olacağına inanıyor musunuz? Dürüst olun.

5. Hayatınızda insanların rolü ve önemi nedir? Hayatınızda eşyaların rolü ve önemi nedir? “Bırakamam, onsuz yapamam, kaybedersem/çaldırırsam çok kötü olur.” dediğiniz kaç şey var hayatınızda?

6. Başarı sizin için ne kadar önemli ve ne tip bir başarı sizin için önemli?

7. İnsanlar sizi hayal kırıklığına uğrattığında, siz onlara nasıl tepki veriyorsunuz?

8. Birisini kırdığınızda, onun gönlünü nasıl geri alıyorsunuz? Hatta, birisinin kalbini kırdığınızı her olduğunda acaba farkedebiliyor musunuz?

9. Paranızı harcadığınız şeyler, sizin değerlerinizi yansıtıyor mu?

10. Sizden genç ve küçük insanlara hangi yönlerinizle iyi örnek olduğunuzu düşünüyorsunuz?

Ben bu soruları arada bir kendi kendimizee cevaplamaya çalışarak, hayatta değer verdiğimiz şeyleri daha iyi oturtacağımıza ve elimizdeki imkanları (paramızı, enerjimizi, sahip olduğumuz diğer şeyleri) ona göre daha iyi değerlendirerek, daha mutlu olabileceğimize inanıyorum.