Depresyon, bedeniniz üstünde çok ciddi etkileri olabilecek zihinsel bir hastalıktır. Bu durum genel olarak diğer etkenlerin yanı sıra fizyolojik ve kimyasal sebeplerden ortaya çıkar. Bu nedenle, bu hastalığa dikkat etmek ve belirtileri ortaya çıktığında bir uzmandan yardım almak çok önemlidir. Bu yazımızda sizle depresyonu önlemek için 5 öneri paylaşacağız.

1- Kendinize inanın

Yapabileceğiniz en önemli şeylerden birisi kendinize ve becerilerinize güvenmektir. Geçmiş deneyimlerinizden ders çıkartıp, yetenek ve becerilerinizden dolayı kendinize değer vermelisiniz. Bu sayede hem kim olduğunuzun hem de neler yapabileceğinizin bilincinde olursunuz. Kendinize güvenmek emek ve istikrar gerektirdiği için başlarda biraz zor olabilir. Özgüveninizi arttırmak için; kendinizi yaptığınız şeylerde sınayabilir, hataların doğal olduğunu ve harika bir öğrenme yöntemi olduğunu kabul edebilir ve elde ettiğiniz başarıları kutlayabilirsiniz.

2- Kendinizi iyi insanlarla çevreleyin

 

Depresyonu önleyebilmek için etrafınızda size kendinizi iyi hissettiren kişiler olması  çok önemlidir. Size değer veren, saygı duyan ve kendiniz hakkında iyi hissetmenizi sağlayan ve yapıcı bir şekilde hem yeteneklerinizi hem de eksikliklerinizi fark etmenizi sağlayan kişiler depresyona girmenizi önlemeye çok yardımcı olacaktır. Hayatınızın bir parçası olan ve sizi destekleyen kişiler hakkında biraz düşünüp duygusal olarak hangilerinin size iyi geldiğine dikkat edin.

3- Kötü düşünceleri aklınızdan uzaklaştırın

Depresyonun pençelerine düşmemek için, kötü düşünceleri aklınızdan uzaklaştırabilmelisiniz. Bu durumda size olumsuz düşünceleri, başarmak istediğiniz olumlu şeylere dönüştürmenizi öneriyoruz. Böylece hem enerjinizi yükseltir hem de pozitif şeylere odaklanıp ruh halinizi iyileştirirsiniz.

4- Tüm sorunlarınızı çözmeye çalışın

 

Sorunları yok saymak hem depresyondan uzak durmak için hem de özgüveniniz için hiç yararlı değildir. Tam tersine, karşılaştığınız sorunları mümkün olan en iyi şekilde çözmeye çalışmalısınız. Sorunları göz ardı edip ertelemek, gelecekte pek çok sorunla bir anda karşılaşmanıza neden olabilir, stresinizi arttırıp kendinizi depresif hissetmenizi kolaylaştırır.

5- Çok geç olmadan bir uzmandan yardım alın

Depresyonun belirtileri kişiden kişiye göre değişebilir ancak depresyonun ilk belirtilerini fark ettiğinizde, bir uzmanla görüşürseniz size doğru bir teşhis koyabilir ve size uygun tedaviyi bulabilir. En başta da dediğimiz üzere depresyon tıpkı fiziksel hastalıklar gibi önemli ve hayatınızı zorlaştırabilen; bir uzman tarafından teşhis ve tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.

 

Okan Bal
Uzman Psikolojik Danışman ve Aile Terapisti

Sorunlarınızın Daha Sağlıklı Çözümü İçin
“Online Terapi” Randevusu Alabilirsiniz.

onlineterapim-randevual