Nelere sahip olduğumuzun hiç önemi yok gibidir; istediğimiz şeylerin listesini uzatır dururuz; ve tabii, hiç tatmin olmayız. “Şu isteğimi de yerine getirince mutlu olacağım,” diyen zihniyet, o istek yerine geldikten sonra yine aynı şeyi tekrarlayacaktır.

İstediğimiz şeyi elde ettiğimiz zaman da, yeni koşullarımızda bile yine aynı zihniyet devreye girer. Böylece, istediğimize kavuşmamıza rağmen mutsuzluğumuz sürer. Daima yeni arzular için yanıp tutuşurken mutlu olmak mümkün değildir.

Neyse ki, mutlu olmanın bir yolu vardır. Bu da, düşüncelerimizdeki ağırlığı sahip olmak istediklerimizden çevirip, elimizde olanlara yöneltmektir.

Eşinizin farklı olmasını isteyip durmaktansa, onun çok iyi niteliklerini düşünmeye çalışın.

Maaşınızdan şikâyet etmektense, bir işiniz olduğu için şükredin.

Hawaii’ye tatile gidemiyorsunuz diye hayıflanmaktansa, evinizin bulunduğunuz yerde nasıl eğlenebileceğinizi düşünün. Bu çeşit olanakların sınırı yoktur.

“Keşke hayatım farklı olsaydı.” yakınmasının tuzağına düşecekken durumu fark edip, hemen frene basın ve bir daha başlayın. Derin bir soluk aldıktan sonra şükretmeniz gereken onca şeyi hatırlayın. Dikkatinizi ne istediğinize değil, elinizde ne olduğuna verirseniz, zaten istediğiniz şeyin çoğunu elde edersiniz.

Eşinizin iyi niteliklerine odaklanırsanız, o da size karşı daha sevecen olacaktır.

Maaşınız hakkında yakınmaktansa, halinize şükrederseniz, daha başarılı ve üretken olursunuz… ve sonuçta bir zamla ödüllendirilirsiniz.

Eğer Hawaii’ye gidebileceğiniz günü beklemeyip, evinizin yakınlarında nasıl iyi vakit geçirebileceğinizi düşünürseniz, daha çok eğlenirsiniz. Şayet bir gün Hawaii’ye giderseniz, her yerde eğlenebilme alışkanlığını kazanmış olacaksınız. Gidemezseniz de, zaten yaşamınız keyifli geçtiği için bunu dert etmezsiniz.

Bir an önce bu düşünce devrimini yaparsanız, yaşamınız eskisinden çok daha keyifli olacaktır. Belki de, ömrünüzde ilk kez doymuş olmanın zevkine varırsınız.

 

 

Okan Bal
Uzman Psikolojik Danışman ve Aile Terapisti

Sorunlarınızın Daha Sağlıklı Çözümü İçin
“Online Terapi” Randevusu Alabilirsiniz.

onlineterapim-randevual