Bazı insanlar mantıkları ile hareket ederler. Genelde bu kişiler hayata bakış açılarında da mantığı öne çıkarak davranmayı seçerler. Mantık; doğru olan gerçeğin kabul edilmesidir. Yani görünen gerçekle kafada oluşan fikrin uyuşmasıdır.

Evlilikte mantıklı olmak mutlu eder mi?

Bu kişinin neyi beklediğine dair düşüncesiyle alakalı bir durumdur. Eğer mantık evliliği; maddesel ve rahat bir yaşam sunuyorsa bazı kadınlar bu tarz evliliği düşüneceklerdir. Çünkü; istedikleri tek şey rahat bir yaşam ve sıkıntı çekmek zorunda kalmadan sorunsuz ve mücadele etmeden bir erkeğin güvencesi altında olmayı seçmektir.

Aşk evliği ise; tüm eksik şartlara rağmen sevdiği bir kişiyle ömür boyu mutlu olmak isteği ön plandadır. Yani mantık evliliği somut, aşk evliliği ise; soyut istekleri tatmin eder.

Aşk evliliğinde; manevi duyguların hakim olması ve kişinin sevgi ve saygı boyutunda doyum yaşaması daha fazla yaşanabilir.

Mantık evliliğinde ise; karşılanan gereksinimler sadece somut çerçeve içerisinde kalmaktadır. Bu durumda kişinin çok fazla mantıklı olması ve maddi isteklerinin karşılanması ile doyuma ulaşmasıdır.

Her iki evlilikte; bir birliktelik ya da alış veriş vardır. Ancak; insanın doğası gereği manevi ihtiyaçlarının karşılanmaması, belli süre sonra mantığının bunu kabul etmemesine neden olacaktır.

Çünkü her soyut duyguyu parayla satın alamazsınız. Belki geçici süre edinimleriniz sizi mutlu eder ama bunlar anında söner.

Çünkü her isteğinizin yerine getirilmesi demek belli süre sonra hiç bir şeyin doyum vermemesi demektir.

Paylaşımlar ve evlilik bir sevgi bağı taşıyorsa anlam kazanır. İnsan iletişim ve sevgi olmadan doymaz, doyamaz. O nedenle aşk evliliği asla modası geçmeyecek bir tercih olarak sürmeye devam edecektir.

 

Sorunlarınızın Daha Sağlıklı Çözümü Adına Profesyonel Evlilik Danışmanlık Hizmeti

(Yüz-yüze veya Online Randevu) Alabilirsiniz.

psikolojik-danisma-ogrenci-danismanligi-randevual1-gaziantep