Pozitif düşünmek sağlıklı bir yaşam için en önemli adımlardan biridir. Olumlu bir düşünceye sahip olabilmek için;

– Gerçekten mutsuz olduğunuz bir durum varsa bunu değiştirmeye çalışın. Eğer ki değiştirme gibi bir durum söz konusu değilse yaşadığınız koşulları kabullenmeyi öğrenin.

– Mümkün olduğu kadar sizi karamsarlığa iten, moralinizi bozan ve sizi sürekli eleştiren insanlardan uzak durun.

– Size kendinizi iyi hissettiren insanlarla daha fazla zaman geçirmeye gayret edin. Kendinize olan saygınızı zedeleyecek insanlardan kati suretle uzaklaşın.

– Kendi hayatınızı kesinlikle başkalarının hayatıyla karşılaştırmaktan kaçının. Çünkü her şeyin daha fazlasını istemek insanı tatminsizliğe sürekler. – Beyninizde kötü durumları sürekli hatırlatan bir ses varsa onu bir an önce susturun. Her zaman insanların ve içinde bulunduğunuz durumların iyi yönlerine bakmaya çalışın.

– Kötü durumlarda mutlaka ikinci bir seçeneğiniz olduğunu unutmayın. Çünkü şu an kızıp tepki gösterdiğimiz durumlar ilerde bizi felakete sürükleyecek şeylerin önüne geçmesi açısından önemli olabilir.

– Devamlı olarak zihninizi hayatınızda iyi olan durumlara yoğunlaştırın.

– Sahip olduklarınızla yetinmeyi bilin. Sahip olamadıklarınıza değil, nelere sahip olduğunuza bakın.

– Gelecek hakkında endişelenmekten vazgeçin. Ya bu şekilde olursa ne olur gibi düşünme şekli sizin enerjinizi tüketerek zaman kaybı yaşatacaktır.

– Hayatınızın her döneminde kötü durum/olaylardan çok, iyi durum/olayları dikkate alın. Olumlu düşünebilmek sahip olduklarımızla mutlu olabilmek anlamını taşır. Olumlu düşünmek elimizde olanlardan daha fazlasını istememektir.

Sürekli gelecek kaygısı taşımak bizi kötü düşüncelere iter.

Çünkü geleceği Allah u Teala’dan başka hiç kimse bilemez. Belki de gelecek bizim düşündüğümüzden çok daha güzel olacaktır. Bu nedenle hayatın getirdiği güzellikleri görerek hayata olumlu ve pozitif yönleriyle bakmak gerekir.