Sosyal medyada geçirilen zamanın evlilikleri tehdit etmektedir.

Çağımızda bilgiye kolay ulaşmamızı sağlayan ve artık hemen hemen her şeyin internet üzerinden yapıldığı bir gerçek. Var olan teknolojilere son dönemde akıllı cihazların eklenmesiyle sosyal medya olgusu hayatımızın iyice içinde yer almaya başlayarak, ilişkilerimizi şekillendirmeye hatta abartıldığında o sosyal medyanın içinde sosyalleşilmeye başlandı. Bu durumun abartıldığında kişilerin hem gerçek dünyadan koptuğunun hem de ilişkilerini olumsuz etkilemektedir.

Gerçek hayattan kopup internette kendi kurguludığı karakterlere olmadıkları anlamlar yükleyerek reel dünyadan soğutan internet bazen çiftler arasında soğumaya neden oluyor.

İnternette tanıştığı kişilerle buluşan, onlarla aşk yaşayan kişilerin de sayısı her geçen gün artış göstermektedir, çok fazla kendisini internete kaptıran çiftlerin aynı ev içinde birbirine yabancılaştığı ve konuşmamaya başladığı bir gerçek haline geliyor, bu sebeple boşanmaların bile yaşanabiliyor.

İnternette tanışılan insanların reel hayatta birbirlerinin hiçbir yükünü çekmeden sadece arkadaşlık kurmaları insanları daha fazla bağımlı yapıyor ama diğer taraftan aynı ev içerisindeki eşlerinin üzerindeki sorumlulukları unutarak aynı şeyleri eşlerden bekler hale geliyoriyor ve sonuçta olumsuz ilişkiler ortaya çıkıyor.

Ayrıca değişik maceralar arayanların ve internette kendilerini farklı kimliklerle başkalarına tanıtanların kendilerini o dünyaya kaptırdıklarında normal hayattaki ilişkilerini önemsemedikleri ve internet karakterlerini daha çok önemsemektedirler.

Ev içerisinde internet cep telefonu ve sosyal medya ile ilgili eşlerin çocukların bir düzenleme yapması iletişimden uzaklaştıran bu uğraşlardan uzaklaşıp yüzyüze iletişimi artırmanın yolunu aramalıdırlar.

İleri seviyede kopuk ilişkiler haline gelen aile içi durumdalarda uzmanlardan destek alınması ve evliliğin yeniden yapılandırılmasıda başka bir çözüm önerisi olabilir.

 

Okan Bal
Uzman Psikolojik Danışman ve Aile Terapisti
Eğitim ve Öğrenci Danışmanı

Sorunlarınızın Daha Sağlıklı Çözümü İçin
“Online Terapi” Randevusu Alabilirsiniz.

onlineterapim-randevual