Sürekli hale gelen ya da tekrarlayan yorgunlukları dikkate alın. Özellikle, dinlenme halinde bile devam eden yorgunluklarınızın nedenini mutlaka araştırın.

Yorgunluk yaşam kalitesini düşüren, yakaladığı herkesi keyifsiz, mutsuz eden, yaygın bir sorun. Fazla uzarsa iş verimini de düşürebiliyor.

Psikolojik kökenli olanı da var, fiziksel kaynaklı olanı da. Psikolojik yorgunluk, bütün dinamizmini, enerjisini yitirmiş, bedbin ve bezgin “parmağının ucunu bile kıpırdatmak” istemeyen, “isteksiz, umutsuz, içi boşalmış, hatta pili bitmiş, uykuya eğilimli” birini anlatır.

Fiziksel yorgunluk ise kol ve bacaklarda ağırlık, bedende izahı zor bir tükenmişlik, hatta ağrılarla kendini hissettirir. Rahatsızlık veren bu his hemen “kötü bir durum” olarak algılanmamalı, “yolunda gitmeyen, uygun olmayan, koşulları zorlayan bir bozukluğa veya saldırıya karşı organizmayı uyarmaya çalışan bir tür alarm işareti” gibi düşünülmelidir. Yoğun fiziksel aktiviteler sonrası yorgunluk belirtilerinin ortaya çıkması ise normaldir.

Asıl bunun hissedilmemesi anormal olur! Yorgunluğu “beden ve ruhun geri dönüşü olmayan yıkımları yaşamadan önce kendini yenilemesi konusunda kendi kendine yolladığı son uyarı” gibi de düşünebilirsiniz. İşte bu yüzden sürekli hale gelen ya da tekrarlayan yorgunlukları lütfen dikkate alın.

Özellikle, dinlenme halinde bile devam eden yorgunluklarınızın nedenini mutlaka araştırın. İşte nedenler ve çözümleri

1. Acaba vücudunuzun ihtiyaç duyduğundan az uyuyor olabilir misiniz? Bu durum genel sağlığınızı da bilişsel becerilerinizi de olumsuz etkiler.

Öneri : Düzenli bir günlük yaşantınız olsun. Uykuyu önceliğiniz haline getirin. Yatak odanızdan bilgisayar, cep telefonu ve televizyonu çıkarın. Hâlâ sorun yaşıyorsanız mutlaka doktorunuza danışın.

2. Uyku apnesi nedeniyle de verimli uyuyamıyor olabilirsiniz. Gece boyunca nefesinizin durduğu anlarda siz farkında olmadan uykunuz bölünüyordur. Sonuçta 7-8 saatinizi yatakta geçirmiş olmanıza rağmen sabah yorgun ve uykusuz kalkarsınız.

Öneri : Zayıflayın, sigarayı bırakın, alkol tüketiminize dikkat edin.

3. Gereğinden az ya da çok yemek de yorgunluğa sebep olabilir. Dengeli bir beslenme kan şekeri düzeyinizi sağlıklı sınırlarda korur. Böylece ani şeker düşüşleri yaşayıp yorgunluk, halsizlik hissetmezsiniz.

Öneri : Kahvaltıyı atlamayın. Her öğününüzde protein, doymamış yağ ve kompleks karbonhidratları yeterince tüketmeye bakın.

 

4. Yorgunluk yakınmasıyla doktora başvuranların en az yarısında yorgunluğun psikolojik olduğu belirlenmiştir. Yorgunluğun ruh sağlığını ilgilendiren nedenlerinin başında depresyon gelir. Diğer sık görülen ruhsal kökenli yorgunluk nedenleri ise kaygı bozuklukları, kronik yorgunluk sendromu, yaşam tarzı ve iş hayatı ile ilgili etkenlerdir. Depresyonu duygusal bir problem olarak nitelendirebilirsiniz ama zamanla fiziksel yakınmalara da neden olur. Yorgunluk, baş ağrısı, uykusuzluk ya da gereğinden fazla uyumak ve iştahsızlık depresyonun en belirgin göstergeleridir.

Öneri : Bir uzmana başvurup psikoterapi, ilaç tedavileri gibi yöntemleri denemenizde fayda vardır.

5. Tiroit beziniz yavaş çalışıyorsa kendinizi halsiz ve yorgun hissedebilirsiniz. Ayrıca kilo almaya da eğilimli olursunuz.

Öneri : Kan testi sonuçlarınızı bir uzmanla paylaşıp düşük seviyelerdeki hormonlarınızı ilaçla takviye ederek metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz.

6. Kafeini abartıyor olabilir misiniz? Uygun miktarlarda alındığında kafein yoğunlaşma becerinizi ve dikkatinizi olumlu yönde etkiler. Yüksek dozlarıysa kalp ritminizi ve kan basıncınızı artırır. Hatta yorgunluğa sebep olduğunu bildiren araştırmalar vardır.

Öneri : Kahve, çay ve kafein içeren ilaçları aşamalı olarak bırakma yoluna gidin. Ani yaşanan kafein yoksunluğu daha da fazla yorgunluğa sebep olabilir

 

 

7. Yorgunluğunuz susuzluğunuzdan kaynaklanıyor olmasın? İster egzersiz yapın, ister masa başında çalışın vücudunuzun düzenli çalışabilmesi için suya ihtiyacı vardır.

Öneri : Saat başı 1 bardak su içmeye çalışın. Eğer planladığınız bir fiziksel aktiviteniz varsa daha fazlasını için.

8. Günlük aktiviteleriniz sırasında yorgunluk belirtilerine daha sık rastlıyorsanız bu durum kalp hastalığının işareti olabilir. Eğer önceden kolayca halledebildiğiniz görevleri bitirmekte zorlanıyorsanız, doktorunuza danışın.

Öneri : Yaşam tarzı değişikliği ve ilaçlar kalp hastalığınızın kontrol altına alınmasına yardımcı olur. Böylece enerjinizi eski düzeyine getirebilirsiniz.

 

Okan Bal
Uzman Psikolojik Danışman ve Aile Terapisti

Sorunlarınızın Daha Sağlıklı Çözümü İçin
“Online Terapi” Randevusu Alabilirsiniz.

onlineterapim-randevual