Birçok bilimsel çalışma çocukların gelişimi için sevginin ve şefkatin önemini vurguluyor. Özellikle beyin gelişimin yüzde 80’inin tamamlandığı ilk yıllarda sevgi, bebeğin beyin gelişiminde önemli role sahip. Araştırmalar ilgisiz ve sevgisiz kalan bebeklerin beyinlerinin sevgi ve ilgi ile büyüyen çocuklardan daha küçük olduğunu, hatta bu bebeklerin bazılarının öldüğünü gösteriyor. Sevgi bu kadar değerli. Peki, çocuğumuza bu sevgiyi nasıl gösterebiliriz?

ONA SEVGİ İLE BAKIN!

Yapılan araştırmalar bebeklere şefkatle dokunmanın beyin hücreleri arasında bağlantıyı arttırdığını, istismar ve ihmalle büyüyen bebeklerin ise beyin hücrelerinin öldüğünü gösteriyor. Çocuğa şefkatle dokunmak, saçını ve yüzünü okşamak, sarılmak, gülümseyen gözlerle ona sevgi göstermek beyin gelişimini hızlandırır. Günümüzün tüketim ve teknoloji çağında aslında çocuğunuza vereceğiniz en önemli hediye şefkatli bir dokunuş, göz kontağı kurmak ve gülümsemektir.

YANINDA OLMAK YETMİYOR

Anne-babalar çocuklarını mutlu etmek için sürekli yiyecek ve oyuncak alır. Bu oyuncakla çocuğu baş başa bırakır ve kendi dünyasına döner. Ya da çocuk ısrar ederse çok aceleci şekilde en fazla beş dakika çocuğu yönlendirerek onunla oynar. Oysa çocukla ilgilenmek demek, onun yanında tüm ruhumuzla, zihnimizle olmak demektir. Çocukla oynarken aklımızda başka bir şey varsa, çocuğu takip edemiyor ve aynı frekansta kalamıyorsak çocuğa ayrılan bu saatin hiçbir kıymeti yoktur. Bu nedenle çocuğunuzla baş başa geçireceğiniz, gözlerinin içine bakabileceğiniz, ona şefkat ve sevgi göstereceğiniz zamanlar yaratın.

ÇOCUKLA ZITLAŞMAYIN!

Özellikle küçük çocuklarla ile asla güç kavgasına girip, zıtlaşmayın. Güç kavgası ve inatlaşmak çocuğun beyin gelişimini olumsuz etkiler. Bunun yerine sağlıklı sınırlar koyarak, seçenekler sunarak ikna etmeye çalışın. İkna etmek için onu korkutmayın, tehdit etmeyin, zıtlaşmayın. Çocuğunuzu her fırsatta takdir edin ve sergilediği başarıları görün. Çocuğa üstünkörü ‘aferin’ demeyin, gerçekten başarısını ve yeteneğini görüp takdir edin.
Çocuğunuzun kendine güvenen, sağlıklı ve başarılı bir birey olmasını istiyorsanız bunu sadece eğitim vererek sağlayamazsınız. Eğer siz de çocuğunuzun başarılı ve mutlu olmasını istiyorsanız yaşı kaç olursa olsun sevginizi ve şefkatinizi gösterin ve onu eleştirmek yerine takdir edin.

 

Sorunlarınızın Daha Sağlıklı Çözümü Adına Profesyonel Danışmanlık Hizmeti

(Yüz-yüze veya Online Randevu) Alabilirsiniz.

psikolojik-danisma-ogrenci-danismanligi-randevual1-gaziantep