YÖK’ün Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda (YGS) uygulanan 140 baraj puanını 150’ye yükseltmesi, yaklaşan sınav öncesi öğrencileri tedirgin etti. Yeni duruma göre daha önce 16 netle yakalanan YGS barajı için öğrenciler bu yıl en az 20 net yapmak zorunda.

BAŞVURULAR 6 OCAK’TA

2 milyon 200 bin adayın girdiği YGS sınavının başvuruları 6-10 Ocak tarihlerinde gerçekleşecek. 13 Mart’ta yapılacak sınav için çalışmalarını sürdüren adaylar YÖK’ten gelen açıklamayla şoke oldu. Peki, yeni durumdan kaç kişi etkilenecek?

400 BİN ADAY ETKİLENECEK

Baraj puanının yükselmesiyle YGS’de başarılı olan aday sayısının düşmesi bekleniyor. Özellikle 2 yıllık ön lisans bölümleriyle, açıköğretim ve bazı lisans programlarına giriş de zorlaşacak. 2015’te 420 bin 2014’te ise 343 bin aday YGS puanıyla tercihte bulundu. Bu yıl da 400 bin civarında adayın tercih yapması bekleniyor.

BAZI MYO’LARIN ÖĞRENCİ SAYISI DÜŞECEK

Uygulamanın öğrenci kalitesini artırmaya yönelik olumlu bir gelişme olduğunu belirten FEM Yayınları Rehberlik Uzmanı Faruk Ardıç “Ancak kaliteyi artırmanın bir diğer yolu da eğitimin niteliklerini artırmak” diye konuştu. Uygulamadan en çok vakıf üniversitelerine ait meslek yüksekokullarıyla (MYO) açıköğretim fakültelerinin etkileneceğini kaydeden Ardıç, bu okulların öğrenci sayısında azalma yaşayabileceğini vurguladı.