ÖSYS’ye Başvuru Başvuru Süresi

ÖSYS’ ye Başvurular, ilgili kılavuz yayımlandıktan sonra yazılı ve görsel medya aracılığı ile duyurulan başvuru tarihleri arasında yapılmakta olup, 2016-YGS başvuruları, 06-20 Ocak 2016 tarihleri arasında yapılacaktır.

*Engelli adaylar ile sağlık sorunu bulunan adaylar bu durumlarını geçerli sağlık kurulu raporu ile başvuru süresi içerisinde ÖSYM’ye bildirerek, kendilerinin özel bir sınav salonunda sınava alınmalarını talep edebilirler.

Başvuru Adaylar başvuru süresinde öncelikle bir başvuru merkezi veya sınav koordinatörlüğüne giderek (lise son sınıfında okuyanlar için başvuru merkezi, kayıtlı oldukları lise müdürlüğüdür.) kişisel bilgilerini ve sınava girmek istedikleri yer tercihlerini bildirmeleri ve daha sonra sınav ücretini yatırarak başvuru sürecini tamamlamaları gerekmektedir.

Unutmayınız! Başvuru süreleri kesinlikle uzatılmamaktadır! Unutmayınız! Sınav başvurunuzun tamamlanması için;

1) Öncelikle, bir başvuru merkezine veya sınav koordinatörlüğüne başvurarak kişisel bilgileriniz ile sınav ve sınav merkezi tercihlerinizin yer aldığı aday başvuru formunuzu alınız.

2) Daha sonra, sınav ücretinizi yatırarak sınav başvurunuzu tamamlayınız.

a) Başvurumu Nereye Yapacağım

*Bir ortaöğretim kurumunda örgün eğitime devam eden son sınıf düzeyindeki adaylar; başvurularını kendi okullarında yapabileceklerdir. Kendi okulu başvuru merkezi olmayan adaylar ise okul müdürü tarafından ÖSYM’ce belirlenmiş olan başvuru merkezine yönlendirilecek,

*Diğer adaylar (açık lise öğrencileri, ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli bir fotoğrafı veya eğitim bilgisi bulunmayan/var olan eğitim bilgisinde değişiklik olan adaylar); başvurularını ÖSYM Sınav Koordinatörlükleri veya ÖSYM tarafından belirlenmiş olan başvuru merkezlerinde yapacaklardır.

b) Başvuru Yapılacak Merkezler

ÖSYS başvuru merkezlerinin adresleri başvuru tarihlerinde ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr İnternet adresinde yer almaktadır.

Sınav Ücreti

Sınav ücreti, kılavuzun son sayfasında belirtilen bankalardan birine veya ÖSYM’nin İnternet sayfasında yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile başvuru süresi içerisinde yatırılacaktır.

Unutmayınız!

2016-ÖSYS’ye başvuru yaptığı halde süresi içerisinde sınav ücretini yatırmayan adayların başvuruları tamamlanmamış olacağından başvuruları işleme alınmayacaktır.

Unutmayınız!

Sadece sınavsız geçiş hakkından yararlanmak isteyen adaylar da başvuru süresi içinde başvurularını yapmak zorundadır.

Başvuru sırasında, başvuru merkezi görevlisinin bilgilerinizi ve fotoğrafınızı elektronik ortama aktardıktan sonra size vereceği Aday Başvuru Formu çıktısını dikkatle kontrol ediniz ve imzalayarak görevliye veriniz. Başvuru merkezince onaylanmış bu formu özenle saklayınız.

Başvurunuz tamamlandıktan sonra ortaya çıkabilecek yanlışlıktan veya eksiklikten sorumlu olduğunuzu unutmayınız.

Unutmayınız!

Başvuru Merkezince onaylanmış Aday Başvuru Formu, 2016-ÖSYS’nin bütün aşamalarında size gerekli olabileceğinden bu formu özenle saklayınız.

Şifre

Başvuru sırasında her adaya şifre verilir. Bu şifre adayın kendisine özgüdür. Başvuru bittikten sonra Aday İşlemleri Sistemine (https:// ais.osym.gov.tr) girerek bu şifreyi sadece kendisinin bildiği ve başkası ile paylaşmayacağı bir şifre ile değiştirilmelidir. Adayların, ÖSYM ile her türlü işlemleri T.C. Kimlik Numarası ve bu şifre üzerinden gerçekleştirildiğinden, size özgü olan bu şifrenin bir başkası tarafından kötü amaçlı kullanılabileceğini unutmayınız.

Unutmayınız!

Şifrenizi kaybetmeyiniz ve kesinlikle kimseyle paylaşmayınız.

Başvuru Sonrası

Başvuru işlemleriniz tamamlandıktan sonra Aday İşlemleri Sistemine girerek bilgilerinizi mutlaka kontrol ediniz. Eksik veya değiştirilmesi gereken bilgileriniz var ve bu değişikliğin yapılmasına sistem tarafından izin veriliyor ise değişikliği yapabilirsiniz.

Eğitim Bilgisi Değişikliklerinde;

Son sınıf öğrencisi iseniz; değişiklik işlemini başvuru süresi içerisinde kendi okulunuzdan MEB e-okul sisteminde mevcut bilgilerinizin güncellenmesini sağlayınız. 2008 yılı dahil sonrası mezun öğrenci iseniz; başvuru süresi içerisinde kendi okulunuzdan ya da İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine başvurarak MEB e-okul sisteminde mevcut bilgilerinizi güncelletmeniz gerekmektedir. 2007 yılı ve öncesi mezun adaylar ile MEB e-okulda eğitim bilgisi bulunmayan Açık Lise öğrencileri ise; başvuru süresi içerisinde değişikliğe esas resmi onaylı belge ile ÖSYM Sınav Koordinatörlükleri veya ÖSYM tarafından belirlenen başvuru merkezlerinden herhangi birinden değişiklik/düzeltme işlemlerini yapabilirler.

Unutmayınız!

Başvuru işlemleri tamamlandıktan sonra adayların hangi bilgilerinde nasıl değişiklik yapabilecekleri kılavuzda açıklanmıştır.

Sınav Öncesi Ne Yapmalıyım?

Kılavuzun yayımlanmasından sonra oluşabilecek değişiklik ya da duyurular için ÖSYM’nin resmi İnternet sayfasını sık sık takip etmeniz yararınıza olacaktır. Sınava Giriş Belgenizi sınav tarihinden on gün öncesinden başlayarak T.C. Kimlik Numaranız ve şifreniz ile Aday İşlemleri Sisteminden edinebilirsiniz. Sınava gireceğiniz binayı sınavdan en geç bir gün önce görmenizde yarar bulunmaktadır.

BASIN DUYURUSU
(31 Aralık 2015)

2016- ÖSYS:
 Sınav Takvimi, Aday El Rehberi ve Kitap Ayıracı
2016 yılı sınav programı kapsamında; ÖSYS adayları için bilgilendirme amacıyla hazırlanmış olan 2016 ÖSYS Sınav Takvimi, Aday El Rehberi ve Kitap Ayıracı çalışmalarına aşağıdaki bağlantılardan erişilebilir.
2016 ÖSYS Sınav Takvimi
2016 ÖSYS Aday El Rehberi
2016 ÖSYS Kitap Ayıracı
Sınava girecek adaylara başarılar dileriz.