Adayların sınavda daha yüksek puan alabilmeleri için strateji belirlemeleri ve morallerini yüksek tutulmaları gerekiyor. Aylarca süren sınav hazırlıkları ve harcanan emekler çok değerli. Sınav zamanı yaklaştıkça sınav kaygısında da artış gözleniyor. Sınava kadar, zaman yönetimi büyük önem arz ediyor.

Hazırlık süreci içinde yoruldunuz ve sıkıldınız belki de ilk heyecanınızı biraz olsun yitirdiniz. Ama pes etmek yok. Unutulmaması gereken bir şey varsa o da çalıştığımızda verim aldığınızdır.

 

YGS’ye psikolojik olarak hazırlanın. Sınav başlamadan önce birkaç saniyeyi o bölümün yer aldığı sayfaları hızla gözden geçirmede fayda vardır. Yapılacak böyle bir işlemle testin yapısı ve sorulardaki nitel ve nicel değişiklikleri kavramayı karşı hazır olmanızı sağlayacaktır.

 

Sorularla inatlaşmayın. Sınav sorularının bölümlere göre getirileri aynı olmasına rağmen, zorluk düzeyleri aynı değildir. Herkesin yapabileceği kolay nitelikte sorular olabileceği gibi, seçici sorular da olacaktır. Karşılaşılan soru üzerinde belirli bir süre geçtiği halde hala çözüme ulaşılamıyorsa fazla zaman kaybetmeden diğer soruya geçilmelidir. Unutmamak gerekir ki aynı testteki zor ve kolay soruların puan değeri aynıdır.

 

Sınavda zaman kazanmak için “Turlama Tekniği’’ni uygulayın. Sınavda zamanı iyi kullanabilmek ve yüksek puanı elde edebilmek için “Turlama Tekniğini” uygulamanızı tavsiye deriz. Turlama tekniği ise, sınavda cevaplanacak tüm testlerde, birinci turda, cevabına kolayca ulaşılabilecek soruların öncelikle çözülerek zaman alıcı ve zor soruların ikinci tura bırakılmasıdır.

 

Yapabilecek sorular boş bırakmayın. Bir soru başlangıçta çok karışık görünse bile, o soruyu otomatik olarak atlamamak gerekir. Bu yaklaşım iyi sonuç almanın ilk ve önemli adımıdır. Bu adım turlama tekniği çerçevesinde atılmalıdır. Sınavdaki soruların güçlük derecelerini belirleyen içeriklileridir. Uzunlukları veya karmaşık görünmeleri değildir. Uzun veya karmaşık görünen sorulara hiç bakmamak veya yapamama kaygısı ile okumayı yarıda bırakmak test tekniği açısından son derece hatalı bir tutumdur.

 

Daha önce sorulmuş soruları mutlaka çözün. ÖSYM tarafından sınavlarda sorulan soruları çözmeden YGS’ye girmeyin. Bu soruları çözerek; soruların özeliklerini, dağılımını, zorluk ve kolaylığını öğreneceksiniz. Böylece ÖSYM’nin soru mantığını kavramış olacaksınız.

 

Muhtemelen sınavda büyük bir zaman baskısı ile karşılaşacaksınız. Okulda daha önce cevaplandırdığınız sınavlarda büyük bir ihtimalle soruların bütününü veya büyük bir bölümünü cevaplama imkânına sahip olmuş olabilirsiniz. Bu duruma hazırlıklı olun. Giriş sınavlarında ise zamana karşı yarışacaksınız. Zaman baskısı soruların güçlük derecesini yükseltecektir.

 

YGS’nin telafisi mümkün bir sınavdır. YGS puanı toplam yerleştirme puanının % 35-40´ını oluşturur; dolayısı ile telafisi mümkündür. Tek sınava göre ikili sınav sistemin en önemli avantajı da budur. Geri kalan % 60-65 Bölüm ikinci basamak sınavları olan LYS’ler ile elde edilecektir.

 

Günlük düzeninizi değiştirmeyin. Sınava kısa süre kala kendi çalışma stilinizi değiştirmenin pek bir faydası olmaz. Asla uyku ve beslenme düzeninizi bozmayın. Tamamıyla normal hayatınız neyse o şekilde devam edilmesinde fayda var. Daha önce çözemediğiniz sorular üzerinde durabilir ya da bir öğretmene bunları danışabilirsiniz.

 

Sınav kaygısına dikkat. Sınav yaklaştıkça doğal olarak kaygıda da artış olur. Bu konuda kendinizi dinleyin. Sizde de kaygı sorun olacak derecede var mı? Varsa çözüm yolları arayın.