Utangaçlıktan nasıl kurtulunur? Utangaçlık nasıl yenilir? Utangaçlığı yenmenin yolları nelerdir? Utangaçlığı yenmek için neler yapmak gerekir? Tüm sorularınızı cevabı bu yazımızda.

Bazı insanlar kalabalık ortamlarda kendini rahat hissedemez ve tedirgin olur. Sürekli yanlış bir şey yapacağı endişesini taşır Bu şekilde yaşamak oldukça zordur. Diğer insanlarla iletişimde de problem yaşabilirler. Özellikle kalabalık ortamlarda konuşmak oldukça zor bir hale dönüşür. Konuşurken kekeleyebilir, kızarabilir, hatta terleyebilir. Ancak bunların birçoğu kendine güven meselesidir. Yani diyebiliriz ki utangaçlığı yenmenin ilk yolu kendine güvenmektir.

Tabii ki insanlar aynı olmak zorunda değil, kimileri mizaç olarak utangaç olabilir. Ancak bu, günlük yaşamın akışını bozacak problemlere yol açmamalıdır. Kendinize şöyle bir bakın. Utangaçlığınız ne derecede bir kontrol edin. Eğer utangaçlığınız hayatınızı olumsuz etkiliyorsa bir şeyler yapmanızın vakti çoktan gelmiş demektir.

 

Utangaçlığı yenmek zor bir mesele değildir. Öncelikle utangaçlığın nedenini etraflıca araştırmak gerekir.

Kendinize dair gereksiz düşüncelerden kurtulmalısınız. İnsanlar sizin ne yaptığınızı takip etmiyor. İnsanlar ne der, ayıplar, dalga geçer diye kendinizi baskılamayın.

Utangaçlıkla iç içe yaşamak zor bir duygudur. Utangaçlığınız üzerine konuşmaktan çekinmeyin. Utandığınız konuların üzerine gidin ve yakınlarınızla bu konularda konuşun. Yeni ortamlara girmeye çalışın ve arkadaşlarınızdan yardım isteyin.

Bazen adım atmanızı bekleyen konular vardır atmadıgınız sürece hep arkanızda sırtınızda yüktür. bunu bir hafat başına ay sonuna veya belli bir gune bağlamaya gerek yok hareket edebiliyorsan hemen şimdi..

 

Sorunlarınızın Daha Sağlıklı Çözümü Adına Profesyonel Danışmanlık Hizmeti

(Yüz-yüze veya Online Randevu) Alabilirsiniz.

psikolojik-danisma-ogrenci-danismanligi-randevual1-gaziantep