Herkesin sahip olduğu belli başlı ilgi alanları vardır, değil mi? Severek yapılan hobiler, insanların hem bir uğraş edinmelerine hem de keyifli vakit geçirmelerine olanak sağlar. İş başvuru formlarında bile kendilerine bir yer bulan hobiler herkes için büyük önem arz etmektedir. Bazıları kitaplara ilgi duyarken, bazıları spora, bazıları müzikle uğraşırken, bazıları tiyatroyla ilgilenirler. Oldukça değişik olan hobiler, insanların ilgi alanlarının bir sınırı olmadığından, sonsuz çeşitliliktedir.

Peki ya ünlü ve zengin insanların kendilerine nasıl hobiler edinebileceği hakkında bir fikriniz var mı? Elbette, lüks arabalar, uluslararası seyahatler, pahalı mücevher koleksiyonları gibi seçenekler aklımıza geliyor, değil mi? Tabii ki bu tarz hobileri olan ünlü isim çok fazla. Ancak, alışılmadık ve bizleri şok edecek hobileri olan seçkin isimler de var. İsterseniz, ilginizi çekecek bu yazımızı birlikte inceleyelim.

İşte gördüğünüzde gözlerinize inanamayacağınız 10 ünlü kişiliğin ilginç hobileri:

Bill Gates – Nadir Kitaplar

Bill Gates’in herkes tarafından tanınan bir iş adamı olduğunu düşünürsek, ünlü ismin hobilerinin ya bilgisayarlar ya internet ya da akıllı telefonlar olduğunu düşünürüz, değil mi? Ancak, durum hiç de böyle değil. Hatta aksine ünlü ismin teknolojiyle uzaktan yakından alakası olmayan bir hobisi var.

Peki, bu hobi ne mi? Şaşırabilirsiniz, çünkü Microsoft’un kurucusu Bill Gates, eski, tarihi ve ender bulanan kitaplara ilgi duyuyor. Yani, bir bibliyofil olan isim, herkesi şaşırtacak bir hobi edinerek, eski kitapları toplama işini severek yapıyor. Örneğin, son zamanlarda aldığı Leonardo da Vinci’ye ait Codex Leicester eserini tam 30 milyon dolara satın almıştı. Gerçi dünyanın en zengin kitapseveri için bu para devede kulak kalır.

Elon Musk – James Bond’a Ait Her Şey

Güney Afrika asıllı mucit ve girişimci Elon Musk, çalışmadığı zamanlarda adeta bambaşka birisi oluyor. James Bond filmlerinin aşığı olan ismin hobisi ise, gerçekten çok ilginç. James Bond’a dair hatırlanabilir ne varsa toplayan ve bir koleksiyonu olan ünlü, son olarak ”The Spy Who Loved Me” filminde suya batan Lotus Spirit’i satın aldı. Ünlü isim şu anda Bond arabasını eski haline döndürmek için, Lotus Spirit’in üzerinde büyük bir uğraşla çalışıyor.

Tom Cruise – Eskrim

Tom Cruise, rol aldığı Son Samuray filmi için antrenman yaparken eskrim sporunun oldukça dikkatini çektiğini söylüyor. Çoğu insanın sadece olimpiyatlardan bildiği kılıç sporuna gönlünü veren ünlü, boş zamanlarını eskrim yaparak değerlendiriyor. Ayrıca Tom Cruise’nin kendisi gibi oldukça ünlü idman arkadaşları da var. Bu isimlerden bazıları: David Beckham, Iron Maiden grubunun solisti Bruce Dickinson.

Warren Buffett – Ukulele

Ukulele, havai adasına özgü bir gitar türüdür. Dünyaca ünlü bir yatırımcı olan Warren Buffett konuştuğunda tüm iş dünyası onu dinliyor. Peki ya eline bir ukulele aldığında? Şaşırmayın, çünkü ünlü isim bu gitar çeşidini öyle güzel çalıyor ki insanlar Buffett’ı ayakta alkışlıyor. Büyük bir servete sahip isim, doğal olarak her bulduğu ukuleleyi satın almıyor, yalnızca ayrıcalıklı olanları tercih ediyor. Örneğin yatırımcının önceden çekilmiş bir fotoğrafında elinde bulunan ukuleleyi, 11.000 dolar vererek satın aldığı biliniyor.

Buffett ve Gates dünyanın en zenngini olma konusunda büyük bir yarış içindeler. Aslına da bakılırsa onlar 2 iyi dosttur.

Johnny Depp – Barbie Bebekler

Johnny Depp, oyunculuk hayatı boyunca sıra dışı tarzı ve kendine has tavırları nedeniyle hep övgüyle anılmıştır. Gelgelelim, oyuncunun farklılığı bir tek ekranlara yansıdığı kadarıyla kalmıyor. Ünlü özel hayatında da oldukça değişik bir kişiliğe sahip. Neden mi? Çünkü bir adamın, büyük bir barbie bebek koleksiyonuna sahip olduğunu düşünürsek, haliyle biraz garipsenir değil mi?

Durun, bu kadarıyla da kalmıyor. Başarılı aktör boş zamanlarında bebeklerini bahçeye çıkartıp, onlarla oyun oynuyor. İki küçük çocuğu olan ünlünün, barbie bebekleri belki de çocukları için almış olabileceğini düşünebilirsiniz. Ancak Johnny Depp, bebeklerinin kendi hobisi olduğunu açıkça kabullenmekten çekinmiyor.

Yakışıklı aktörün her filmi gişe rekorlarını zorlamayı başarıyor.

David Arquette – Örgü

Örgü ören bir kişi hayal ettiğimizde, akla gelen ilk klişe örnek sallanan koltuğunda oturmuş, elinde ipleri ve şişleriyle halinden memnun yaşlı bir kadın olur değil mi? Ancak bu örnek yakışıklı ünlümüz, David Arquette’ye pek uymuyor. Evet, başarılı oyuncunun gerçekten bir erkek için tuhaf kaçan, farklı bir hobisi var. Arquette örgü örmeyi büyükannesinden öğrenmiş ve hala bu işi severek yapıyor. Aktör, örgü örmenin zihnini boşalttığını ve kendisine keyif verdiğini açık yüreklilikle herkese ilan ediyor.

Tom Hanks – Manüel Daktilolar

Eğer yeterince yaşlıysanız, elektronik daktilolardan ve kelime işlemcilerin icadından önceki gürültülü, ağır ve yorucu manüel daktiloları hatırlarsınız. Fakat düşüncemiz o ki Tom Hanks bu aletleri pek hatırlamıyor. Ünlü oyuncunun sahip olduğu eski tip daktilo ise sadece bir tane değil, nerdeyse 200 adet manüel daktilosu bulunan yazar, bu tarihi eşyalar için garip bir ilgi besliyor.

Taylor Swift – Kar Küresi

Hala yirmili yaşlarında olan genç şarkıcı Taylor Swift, şimdiden emeklilik planları yapmaya başlamış. Belli bir zanaatla uğraşmayı pek ilgi çekici görmeyen ünlü, kendisine garip bir uğraş bularak kar kürelerine merak salmış. Görünüşe bakılırsa, Swift emekliliğinde bu sevimli küçük kürelerle uğraşarak zamanını geçirecek.

Claudia Schiffer – Böcekler

Evet, yanlış okumadınız böcekler. Görünen o ki ünlü süper model moda dünyası ve şatafattan o kadar sıkılmış ki kendisine apayrı bir uğraş edinmek istemiş. Güzel kadın, boş zamanlarını bildiğimiz böceklerle geçirmeye karar vermiş. Schiffer, odasında bir böcek gördüğü zaman çığlık atıp onu dışarıya atmak yerine, böceğe yakınlaşıyor. Küçük canlı yeterince ilginçse, böceğin bir resmini duvarına asıyor.

Schiffer’in yüz mimikleri onun daima çocuksu görünmesini sağlıyor. Bu özelliğini bilen yıldız isim yüzünü sigortalatmıştır.

Mike Tyson – Güvercin Yarışı

Yukarıda saydığımız ünlülerin hobilerinin arasında belki de en ilginci Mike Tyson’un hobisi. Dünya ağırsıklet şampiyonasında birinci olmasıyla bilinen ünlü, kendisiyle ve işiyle tamamen alakasız olan bir hobi edinmiş. Peki, sizce bu hobi ne olabilir? İşte cevabı. Tyson, ağırlığı yok denecek kadar az olan güvercin yarışlarına merak salmış. Sahip olduğu güvercinleri yetiştirerek en iyi şekilde yarışa hazırlayan isim, bu işten oldukça keyif aldığını söylüyor. Ünlünün ta 40 yıl öncesine dayanan bu merakı günümüzde hala devam ediyor.

Ekranların, ringlerin ya da podyumların aranan yüzleri olabilirsiniz; ama bu insani duygulardan uzaklaştığınız anlamına gelmez. Hepimizin değişik hobileri, takıntıları vardır. Tabi ki onların da var. Bazılarının hobisi sahip olduğu servete eş değer elbette. Sizi en çok şaşırtan hangi ünlü isim oldu?